بهینه سازی بیش از حد سئو: 10 نشانه که شما بیش از حد سئو انجام می دهید

بهینه سازی بیش از حد سئو

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

بهینه سازی سئو عالی است، اما یک خط باریک بین ترفندهای مفید و تکنیک هایی که نتیجه معکوس دارند وجود دارد. در واقع، بهینه سازی بیش از حد سئو وب سایت شما می تواند عواقب بدی مانند افت ناگهانی رتبه و تجربه کاربری ضعیف داشته باشد. من می خواهم به شما در مورد برخی از اشتباهات رایج هشدار دهم. در این مقاله، تلاش‌هایی را که منجر به بهینه سازی بیش از حد سئو وب‌سایت می‌شود و نحوه برخورد با هر مورد بحث خواهیم کرد.

بهینه سازی بیش از حد سئو چیست؟

بهینه سازی بیش از حد سئو زمانی اتفاق می افتد که تاکتیک های سئو به صورت بیش از حد یا نامناسب مورد استفاده قرار گیرند. این کار به طور عمده برای بهبود سریع رتبه بندی وب سایت انجام می شود، به خصوص اگر به روز رسانی های Google اتفاق بیفتند. متأسفانه، بهینه سازی بیش از حد اغلب به قیمت کیفیت محتوا و تجربه کاربری تمام می شود.

برخی از صاحبان وب‌سایت‌ها، به‌ویژه مبتدیان، به دلیل کمبود تجربه، بیش از حد مشتاق بهینه‌سازی هستند. سئوکاران مبتدی در تلاش خود برای تحت تاثیر قرار دادن موتورهای جستجو ممکن است متوجه نباشند که چه زمانی در این کار زیاده روی می کنند. از سوی دیگر، برخی از مدیران وب‌سایت‌ها به عمد از تاکتیک‌های فریبنده برای فریب الگوریتم‌ها و افزایش عملکرد وب‌سایت خود استفاده می‌کنند. اما به یاد داشته باشید، بیشتر همیشه بهتر نیست. در حالی که مدیران وب‌سایت به افزایش سریع رتبه امیدوارند، بهینه‌سازی بیش از حد می‌تواند اثر معکوس داشته باشد.

چگونه ممکن است وب سایت خود را بیش از حد بهینه کنید؟

اگرچه ممکن است نیت خوبی برای بهبود رتبه خود داشته باشید، این اقدامات احتمالا به وب سایت شما آسیب می زند:

1- پر کردن محتوا با کلمات کلیدی

پر کردن محتوا با کلمات کلیدی

پر کردن محتوا با کلمات کلیدی یا Keyword Stuffing زمانی اتفاق می افتد که از عبارات کلیدی بیش از حد در عناصر متن استفاده می کنید. این فقط به محتوای اصلی محدود نمی شود. به عنوان مثال، برخی از مدیران وب‌سایت‌ها به جای توصیف محتوای تصویر، کلمات کلیدی را در متن‌های جایگزین تصویر وارد می‌کنند. دیگران همچنین ممکن است کلمات کلیدی را در عنوان ها  (H1-H6)، متا تگ ها و متن های لنگر قرار دهند.

این عمل به ویژه در جایگاه های رقابتی محبوب است، جایی که مدیران وب سعی می کنند از نظر تعداد کلمات کلیدی از رقبا پیشی بگیرند. با این حال، پر کردن محتوا با کلمات کلیدی در بهینه سازی بیش از حد سئو، اغلب منجر به محتوایی می شود که برای خوانندگان ناخوشایند و برای موتورهای جستجو مشکوک است.

از نظر خوانایی، پر کردن کلمات کلیدی، جریان طبیعی متن را مختل می کند. خواندن چنین محتوایی برای کاربران دشوار است، که منجر به نرخ پرش بالا می شود. موتورهای جستجو نیز هوشمندتر می شوند. از آنجایی که پر کردن محتوا با کلمات کلیدی تلاشی برای دستکاری سیستم است، گوگل معمولا سایت هایی را که از چنین روش هایی استفاده می کنند جریمه می کند. در نتیجه، رتبه شما کاهش می یابد و ترافیک شما نیز کاهش می یابد.

توجه: پر کردن محتوا با کلمات کلیدی اغلب همراه با پنهان کاری، یک تاکتیک سئو کلاه سیاه، استفاده می شود. مدیران وب‌سایت‌ها کلمات کلیدی را با تنظیم رنگ فونت مانند پس‌زمینه پنهان می‌کنند، که باعث می‌شود متن برای کاربران نامرئی باشد اما همچنان توسط موتورهای جستجو قابل تشخیص باشد. این موارد اصول جستجوی گوگل را نقض می‌کند، بنابراین توصیه می‌کنم از چنین تاکتیک‌هایی اجتناب کنید.

2- اضافه کردن کلمات کلیدی نامربوط

برخی از سئوکاران بر این باورند که پر کردن محتوا با کلمات کلیدی، صرف نظر از ارتباط آنها، باعث افزایش رتبه وب سایت آنها می شود. با این حال، تمرکز بر تراکم کلمات کلیدی اغلب کیفیت محتوا را قربانی می کند و با عث بهینه سازی بیش از حد سئو می شود.

افزودن کلمات کلیدی نامربوط به محتوا ایده بدی است زیرا بین هدف جستجوی کاربر و آنچه واقعا در صفحه شما پیدا می کند، قطع ارتباط می کند. کاربران وقتی روی یک لینک کلیک می کنند، انتظار محتوای مرتبط و مفید را دارند. اما اگر با صفحاتی پر از موارد نامربوط مواجه شوند، کاربران ناامید شده و آن را ترک می کنند. مانند مورد پر کردن کلمات کلیدی، موتورهای جستجو می توانند به سرعت کلمات کلیدی نامربوط را شناسایی کرده و چنین صفحاتی را هرزنامه در نظر بگیرند. و در اینجا جریمه های موتورهای جستجو دوباره وارد می شوند.

3- بهینه سازی چندین صفحه برای یک کوئری

برخی از صاحبان وب سایت چندین صفحه را برای یک کوئری یا پرس و جو ایجاد و بهینه می کنند. آنها بر این باورند که پوشش عمیقی از موضوع ارائه می دهد و شانس رتبه بندی برای کلمات کلیدی طولانی مرتبط را افزایش می دهد.

در همین حال، چنین صفحاتی شروع به رقابت برای رتبه بندی در SERP می کنند. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که موتورهای جستجو نمی‌توانند تصمیم بگیرند که کدام صفحه برای آن کلمه کلیدی خاص مرتبط‌تر است. این موضوع به عنوان آدمخواری کلمه کلیدی یا Keyword Cannibalization شناخته می شود و در نتیجه بهینه سازی بیش از حد سئو رخ می دهد. بهینه سازی چندین صفحه برای یک کوئری به چند دلیل مضر است. اولاً، موتورهای جستجو نمی توانند معتبرترین صفحه را شناسایی کنند و ممکن است اصلاً هیچ یک از صفحات را رتبه بندی نکنند.

دوم این که، کانیبالیزیشن کلمات کلیدی نیز کاربران را گیج می کند. هنگامی که آنها یک جستجوی خاص را جستجو می کنند، ممکن است با صفحات متعددی از سایت شما مواجه شوند که محتوای کمی متفاوت ارائه می دهند. عجیب به نظر می رسد و کاربران را دور می کند.

4- بهینه سازی بیش از حد URL ها

اگر فکر می کنید که قرار دادن چندین کلمه کلیدی در یک URL ارتباط آن را برای جستجوهای کاربران افزایش می دهد، اشتباه فکر می کنید: وضعیت کاملا برعکس است. URL های طولانی و نامناسب برای استفاده خوب نیستند. خواندن و اشتراک گذاری آنها برای کاربران سخت است. بعلاوه، یک جنبه روانشناختی نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، URLهای طولانی می توانند مشکوک به نظر برسند، و بازدیدکنندگان را قبل از کلیک کردن، دچار تردید کنند. موتورهای جستجو هم طرفدار URL های طولانی نیستند. آنها ممکن است در خزیدن و فهرست کردن آنها مشکل داشته باشند، که می تواند به دید وب سایت شما در SERP آسیب برساند.

5- استفاده بیش از حد از لینک ها

افزودن لینک های مفید به محتوا روش خوبی برای افزایش تجربه کاربر و بهبود اعتبار صفحه است. اما افراط در این کار منجر به اشتباه بهینه سازی بیش از حد سئو می شود. بنابراین، در تلاش برای نشان دادن تمام منابع مفیدی که در اختیار دارید، تقریبا در هر جمله از متن محتوا، کاربران را با لینک های مختلف بمباران می کنید. در این مرحله، بازدیدکنندگان ممکن است به سادگی با لینک ها، به خصوص لینک های خارجی، این صفحه و یا به کلی وب سایت شما را ترک کنند. موتورهای جستجو ممکن است صفحات با تعداد بیش از حد لینک را به عنوان اسپم یا بی کیفیت تفسیر کنند و سایت شما را جریمه کنند.

6- ساخت بک لینک خیلی سریع

وسوسه دیدن افزایش سریع سئو می تواند قوی باشد. برخی از مدیران وب سایت ممکن است تصمیم بگیرند به طور مصنوعی اعتبار وب سایت خود را افزایش دهند. در حالی که ایجاد بک لینک برای سئو بسیار مهم است، انجام این کار خیلی سریع و زودتر از موعد مناسب آن می تواند هشدار موتورهای جستجو را ایجاد کند و اشتباه بهینه سازی بیش از حد سئو باشد. در بدترین حالت، سرعت بالای بک لینک غیرطبیعی می تواند دلیل حذف وب سایت شما از نتایج جستجو باشد.

بک لینک سریع چیست؟

سرعت بک لینک به سرعتی که وب سایت شما قبل از ایندکس گذاری و کسب رتبه و اعتبار از موتورهای جستجو، از وب سایت های دیگر بک لینک می گیرد اشاره دارد. باید توجه داشته باشید که موتورهای جستجو افزایش طبیعی بک لینک ها را در طول زمان ترجیح می دهند.

7- بارگذاری بیش از حد چند رسانه ای

بارگذاری بیش از حد چند رسانه ای

پیاده‌سازی عناصر چندرسانه‌ای مانند تصاویر، اینفوگرافیک‌ها و ویدیوها در صفحه و دز طراحی سایت، محتوای شما را جذاب‌تر و از نظر بصری گیراتر می‌کند. اما تبدیل یک پست وبلاگ آموزنده یا یک صفحه سرویس به یک صفحه مجله رنگارنگ بسیار آسان است. در واقع بارگذاری بیش از حد چند رسانه ای می تواند مشکلات متعددی ایجاد کند. از دیدگاه فنی، احتمالا بر سرعت بارگذاری صفحه تأثیر می گذارد و مشکلات سازگاری را در دستگاه های مختلف ایجاد می کند. از زاویه خوانایی، تصاویر زیاد می تواند تمرکز بر روی محتوای نوشته شده را دشوار کند و مانع تجربه کاربر شود.

8- تغییر مسیرهای بسیار زیاد

ریدایرکت ها برای بسیاری از موارد مفید هستند، مانند بازسازی وب سایت، به روز رسانی URL ها، یا مدیریت لینک های شکسته و موارد دیگر. با این حال، تغییر مسیرهای زیاد نیز می تواند نتایج منفی به همراه داشته باشد و باعث رخ دادن خطای بهینه سازی بیش از حد سئو شود.

هر تغییر مسیر یک مرحله پردازش اضافی برای مرورگر اضافه می کند که می تواند زمان بارگذاری صفحه را کاهش دهد و کاربران را ناامید کند. علاوه بر این، تغییر مسیرهای بیش از حد می تواند موتورهای جستجو را گیج کند و منجر به مشکلات نمایه سازی شود. در نهایت، آنها ممکن است باعث از دست دادن ارزش لینک شوند، زیرا هر تغییر مسیر، اعتبار ارسال شده از URL اصلی را کاهش می دهد.

9- صفحات متعدد با محتوای کم

ایده ایجاد تعداد زیادی صفحه برای هدف قرار دادن کلمات کلیدی بیشتر ممکن است مانند میانبری برای موفقیت سئو به نظر برسد. با این حال، با توجه به منابع و زمان محدود، مدیران وبسایت ممکن است کیفیت را قربانی کنند و صفحاتی با محتوای کم منتشر کنند. این خطایی برای بهینه سازی بیش از حد سئو است.

صفحات با محتوای کم معمولا تعداد کلمات کمتر از 300 کلمه دارند. بنابراین، آنها نمی توانند یک موضوع را به طور جامع پوشش دهند. از آنجایی که بعید است بازدیدکنندگان اطلاعات ارزشمندی در این صفحات پیدا کنند، فقط وب سایت شما را ترک می کنند. موتورهای جستجو نیز وب سایت هایی با صفحات محتوای کم را بی کیفیت می دانند و جایگاه آنها را در نتایج جستجو پایین می آورند.

10- فوتر مملو از کلمات کلیدی است

پر کردن فوتر با کلمات کلیدی مزایای کمی برای سئو دارد. موتورهای جستجو محتوا و کلمات کلیدی را در بدنه اصلی صفحه وب شما اولویت بندی می کنند، بنابراین فوترها معمولا کمتر مورد توجه خزنده ها قرار می گیرند. بعلاوه، پیمایش یک فوتر مملو از کلمات کلیدی برای کاربران دشوار می شود. جریان بصری صفحه را مختل می کند و برخلاف تجربه کاربر محور است. یک فوتر با طراحی خوب می تواند تاثیر مثبتی را روی بازدیدکنندگان شما بگذارد، بنابراین از آن به صورت استراتژیک استفاده کنید.

محتوای فوتر و لینک های آن باید به جای اینکه صرفا با هدف دستکاری در رتبه بندی موتورهای جستجو باشد، برای کاربران مرتبط و مفید باشد. فوتر همچنین باید اطلاعات تماس شما، از جمله آدرس ایمیل و شماره تلفن شما را به وضوح نشان دهد.

نتیجه

ایجاد تعادل بین بهینه سازی و تجربه کاربری کلید مدیریت یک وب سایت است. امیدوارم که اشتباهات ذکر شده در این مقاله به صاحبان وب‌سایت‌ها کمک کند تا از دام‌های بهینه سازی بیش از حد سئو جلوگیری کنند و اطمینان حاصل کنند که سایت‌های آنها در طولانی‌مدت قابل مشاهده و ارزشمند هستند.

منبع: www.link-assistant.com

ترجمه: مجتبی حافظ زاده

دیدگاه بگذارید

avatar
کمک احتیاج دارید ؟ با ما در ارتباط باشید