۴ عامل تبدیل شدن به شرکت دیجیتال و دیجیتالی سازی شرکت ها

شرکت دیجیتال

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

سازمان ها در سرتاسر جهان در میانه مسابقه تسلیحاتی هستند. این یک مسابقه تسلیحات هسته ای یا چیزی شبیه به آن نیست، بلکه یک مسابقه تسلیحاتی برای تبدیل شدن به یک شرکت دیجیتال است. اما شرکت دیجیتال دقیقا چیست؟ و چه کاری می توانید انجام دهید تا بیشتر به یک سازمان دیجیتال با ذهنیت دیجیتال تبدیل شوید؟ این چیزی است که امروز می خواهیم در اینجا در مورد آن صحبت کنیم.

شرکت دیجیتال چه چیزی نیست؟

قبل از آن که در این مورد صحبت کنم که شرکت دیجیتال چیست، مهم است که بفهمیم یک سازمان دیجیتال چه چیزی نیست. این موضوع تقریبا به اندازه چیزهایی که هست مهم است. یکی از چیزهایی که باعث می شود بدانیم که یک شرکت دیجیتالی نیست این است که ابتکار تحول دیجیتال خود را به شخص ثالث برون سپاری کنید. بسیاری از اوقات، سازمان‌ها با یکپارچه‌ساز سیستم بزرگ، یک مشاور بزرگ، یا یک فروشنده نرم‌افزار بزرگ تماس می‌گیرند، به این امید که آن شرکت ها چوب جادویی را در اختیارشان بگذارند تا آنها را به یک سازمان دیجیتال تبدیل کنند. حالا اشتباه نکنید، این فروشندگان می توانند توانمندسازهای بالقوه تبدیل شدن به یک شرکت دیجیتالی را فراهم کنند، اما این تنها یک ورودی از بسیاری از ورودی هایی است که برای تبدیل شدن به یک شرکت دیجیتالی لازم است.

فراتر از فناوری، سازمان دیجیتال بودن لزوما انتخاب بهترین، جذاب‌ترین و مدرن‌ترین فناوری‌های موجود نیست. البته می تواند باشد، اما لزوما به این معنی نیست. دیجیتالی شدن بدان معنا نیست که شما بهترین فناوری را انتخاب کنید. حتی به این معنی نیست که شما تعداد زیادی از فناوری ها را انتخاب می کنید. بنابراین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که فناوری لزوما شما را به یک سازمان دیجیتال تبدیل نمی کند، آن هم فقط به این دلیل که مقدار زیادی پول برای فناوری خرج کرده اید. حالا اگر این دو عامل به معنی دیجیتالی شدن نیستند، پس یک شرکت دیجیتال چیست؟ این چیزی است که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

عوامل دیجیتالی شدن شرکت ها

۱- همسویی استراتژیک بلند مدت

اولین بخش اساسی برای یک شرکت دیجیتالی، همسویی استراتژیک بلندمدت است. اکنون، ممکن است از خود بپرسید، همسویی استراتژیک بلند مدت چه ارتباطی با تبدیل شدن به یک شرکت دیجیتالی دارد؟ باید بگویم که ارتباط زیادی با آن دارد و دلیل آن این است که بدون داشتن همسویی استراتژیک در داخل، به عنوان یک تیم اجرایی با همه سهامداران کلیدی خود، و به عنوان یک سازمان به عنوان یک کل، شما به یک شرکت دیجیتال تبدیل نخواهید شد. مهم نیست که با تکنولوژی چه می کنید. مهم نیست چقدر روی آن سرمایه گذاری می کنید. تا زمانی که سرمایه گذاری روی همسویی استراتژیک نداشته باشید، یک شرکت دیجیتال نخواهید بود.

دلیل اینکه همسویی استراتژیک برای تبدیل شدن به یک سازمان دیجیتال بسیار مهم است این است که باید شفاف سازی کنید که یک شرکت دیجیتالی برای شما چیست و تحول دیجیتالی برای شما به عنوان یک سازمان چگونه به نظر می رسد. بررسی می کنید و می بینید که به عنوان یک تیم، اهداف کلی و اهداف استراتژیک منحصر به فرد خود را دارید. موقعیت منحصر به فرد خود را در بازار دارید. راه های منحصر به فرد برای خدمات رسانی به مشتریان را در اختیار دارید. بنابراین می گویید: ما باید به یک شرکت دیجیتال تبدیل شویم که از آن آن اهداف پشتیبانی کند.

قبل از هر چیز، شما می‌خواهید مطمئن شوید که چشم‌انداز روشنی از آنچه می‌خواهید انجام دهید، چگونه می‌خواهید به‌عنوان یک شرکت دیجیتالی به نظر برسید و در نهایت، چگونه فناوری و جریان‌های کاری تحول دیجیتال در رسیدن به آن می‌توانند به شما کمک کنند، در اختیار دارید. بنابراین قبل از هر چیز، مطمئن شوید که وقتی به‌عنوان یک سازمان، بزرگ می‌شوید، آن همسویی درونی را دارید.

۲- هدف قرار دادن فناوری با ارزش بالا

مؤلفه یا پیش نیاز کلیدی بعدی برای تبدیل شدن به یک شرکت دیجیتالی، هدف گذاری و سرمایه گذاری در فناوری با ارزش بالا و نادیده گرفتن بقیه موارد است. اغلب سازمان ها فکر می کنند که بیشتر بهتر است و در بسیاری از موارد کمتر بیشتر است. سرمایه گذاری در جدیدترین و پیشرفته ترین فناوری لزوما پاسخ مناسبی برای سازمان شما نیست. شاید در برخی موارد، درست باشد، اما نه همیشه.

مهم است ابتدا بفهمید که شما به عنوان یک سازمان چه کسی هستید، چه ماهیت و هویتی دارید، بفهمید که به عنوان یک سازمان به کجا می‌خواهید بروید، و به همین دلیل است که همسویی استراتژیک که ذکر کردم بسیار مهم است. هنگامی که این همسویی استراتژیک را درک کردید، درک بهتری از انواع فناوری یا فناوری هایی که می خواهید در تلاش برای تبدیل شدن به یک شرکت دیجیتالی در ابتدا روی آن سرمایه گذاری کنید، خواهید داشت.

پیشنهاد مقاله: ۷ چالش پیاده سازی ERP و خطرات کلیدی آن

erp برای اتوماسیون کارها

برای مثال، اگر شما یک سازمان با رشد بالا هستید که به انعطاف پذیری و روحیه کارآفرینی که به عنوان یک سازمان ایجاد کرده اید ارزش قائل هستید، شرکت دیجیتال بودن برای شما ممکن است به معنای داشتن فناوری هایی باشد که به شما امکان می دهد زیرک، انعطاف پذیر و پاسخگو باشید. تغییر نیازهای بازار ممکن است شما را در مسیر فناوری‌های بیشتر مشتری مدار مانند اتوماسیون بازاریابی، از جمله نرم افزار CRM هدایت کند. همچنین می تواند انواع فناوری های تجارت الکترونیکی باشد.

اگر شما یک شرکت بزرگ هستید که مجموعه ای از شرکت ها را به عنوان زیرمجموعه تحت مدیریت دارد و اکنون متوجه شده اید که عملیات و فرآیندهای کاری از هم گسیخته و پراکنده دارید و سعی می کنید یک مدل عملیاتی واحد در سراسر سازمان ایجاد کنید، در این صورت تبدیل شدن به یک شرکت دیجیتال برای شما ممکن است به معنای استقرار و پیاده سازی یک نرم افزار ERP در سطح سازمانی باشد که به شما کمک می کند بیشتر فرآیندهای کسب و کار خود را خودکار و استاندارد کنید. نکته کلیدی در اینجا این است که بفهمید برای رسیدن به چه هدفی تلاش می کنید و سپس فناوری را بیابید که بهترین کمک را به شما می کند تا به آنجا برسید.

۳- ایجاد شایستگی های دیجیتال داخلی و تغییر

تبدیل شدن به یک شرکت دیجیتالی نیز مستلزم میزان مشخصی از خودکفایی است. به طور حتم می‌توانید کارشناسانی را به کار بگیرید که برای کمک به شما در این فرآیند اقدامات لازم را انجام دهند. اما شما نباید بیش از حد به آن متخصصان خارج ار مجموعه وابسته شوید. در نهایت، برای تبدیل شدن به یک شرکت دیجیتالی واقعی، باید شایستگی‌های داخلی در مورد تغییر، مدیریت برنامه‌های فناوری، بهبود فرآیند و همه چیزهایی که یک شرکت دیجیتال را موفق می‌کند، داشته باشید. اینها همه چیزهایی هستند که می توانید با داشتن یک کسب و کار دیجیتال از آنها بهره مند شوید.

بنابراین به جای اینکه صرفا به دنبال فناوری‌هایی باشید که می‌خواهید در سازمان خود پیاده‌سازی و استقرار کنید، همزمان باید به چگونگی ایجاد شایستگی‌هایی برای کمک به خودکفایی بیشتر و مدیریت بهتر فناوری‌ها و ابتکارات دیجیتال در آینده نگاه کنید. همچنین باید در نظر بگیرید که چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که کارشناسان خارج از مجموعه خود که دعوت به همکاری می کنید، مانند مشاوران، فروشندگان و یکپارچه سازان سیستم، به شما در دستیابی به این هدف کمک می کنند.

بهترین منافع برای سازمان شما، ایجاد آن شایستگی ها در داخل شرکت است. مهم است که آن شایستگی ها را در داخل شرکت خود ایجاد کنید و با شریکی کار کنید که می تواند به شما در استقرار و آموزش کارکنان کمک کند و آن دانش را با شما به اشتراک بگذارد. به این ترتیب، سازمان شما می تواند هزینه را در جهت رشد هدایت کند.

۴- توانایی تغییر و نوآوری

در پایان، یک شرکت دیجیتال بودن به معنای داشتن توانایی تغییر و نوآوری است. هر آنچه که امروز به عنوان یک سازمان تجربه می کنید، هر آنچه که امروز سازمان شما به نظر می رسد، مشتریان و بازار امروز شما چگونه است، در آینده بسیار متفاوت خواهد بود.

بنابراین، برای تبدیل شدن به یک سازمان دیجیتال موفق، سازمان شما باید سازگار، انعطاف پذیر و نوآور باشد. ما می‌خواهیم به راه‌هایی فکر کنیم که نه تنها فناوری‌های دیجیتال را پیاده‌سازی کنیم، بلکه فرآیندهای کسب‌وکار، ساختارهای سازمانی، نقش‌ها و مسئولیت‌ها، و ابتکارات را تغییر دهیم که به ما امکان می‌دهد به طور مداوم نوآور، پاسخ‌گو، انعطاف‌پذیر و قادر به تنظیم و تغییر با تغییرات باشیم. به نظر من، این همان چیزی است که یک شرکت دیجیتال به نظر می رسد، و اینها برخی از اجزای کلیدی هستند که باید در تلاش خود برای تبدیل شدن به یک شرکت دیجیتالی بگنجانید. اگر به دنبال ایجاد یک تحول دیجیتال در آینده هستید یا به دنبال انتخاب یک سیستم ERP حرفه ای و کارآمد هستید می توانید نرم افزار کاواک را به عنوان بهترین نرم افزار ERP برای ایجاد تحولات دیجیتالی در کسب و کار خود در نظر بگیرید.

دیدگاه بگذارید

avatar
کمک احتیاج دارید ؟ با ما در ارتباط باشید