ثبت دامنه

ثبت دامنه یکی از کارهای اولیه ورود به کسب و کار آنلاین است. در این مورد هم انتخاب نام دامنه ای که قرار است به ثبت برسد تا وب سایت شما تحت آن نام منتشر شود بسیار حائز اهمیت است. ممکن است نام های مختلفی به ذهن شما برسد. اما قبل از تصمیم نهایی در خصوص انتخاب نام دامنه مورد نظر، بهتر است از آزاد بودن آن و به عبارتی از قابلیت ثبت آن اطمینان حاصل کنید. با استفاده از جستجوگر دامنه داده تجارت می توانید از آزاد بودن یا نبودن نام دامنه مد نظر خود مطمئن شوید. در صورتی که نتیجه جستجوی شما امکان خرید و ثبت نام دامنه را نشان می دهد، لطفا نسبت به ثبت آن از طریق سامانه مشتریان داده تجارت اقدام نمایید. در صورت تمایل به ثبت توسط شرکت داده تجارت، بلافاصله نام کامل دامنه انتخابی خود را به ما ارسال کنید تا نسبت به انجام اقدامات لازم جهت ثبت اقدام کنیم.

ویژگی های دامنه خوب

برای انتخاب نام دامنه وب سایت، باید نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید یک دامنه خوب و قوی داشته باشید. معیارهایی جهت انتخاب نام دامنه وجود دارد که در اینجا به چند تا از مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

 • منحصر به فرد باشد
 • از کلمه کلیدی استفاده شده باشد
 • تایپ آن ساده باشد
 • قابلیت به ذهن سپاری داشته باشد
 • کوتاه باشد
 • دارای معنی و مفهوم خوب باشد
 • در فرهنگ های دیگر معنی و مفهوم منفی ندهد
 • حروف اضافه نداشته باشد
 • قابلیت برند شدن داشته باشد
 • برخلاف قوانین کشوری نباشد
 • حدالامکان پسوند .com آن قابل ثبت باشد
 • قابلیت توسعه داشته باشد

مالکیت دامنه

یکی از دغدغه های ذهنی اغلب کسانی که وارد کسب و کار اینترنتی می شوند، موضوع مالکیت دامنه ای است که باید به ثبت برسد. کاملا شفاف و واضح می گوییم که شما مالک دامنه ای هستید که وب سایت بر روی آن منتشر می شود.
تمام شرکت های طراحی سایت و شرکت هایی که در زمینه ثبت دامنه و هاست فعالیت می کنند، موظف هستند دامنه را به نام شما به ثبت برسانند. بنابراین هنگام ثبت دامنه دقت کنید که حتما نام دامنه به نام و با اطلاعات شخصی شما به ثبت برسد.
شرکت داده تجارت نیز به عنوان شرکت طراح سایت حرفه ای، این اطمینان را به مشتریان خود می دهد که تمامی دامنه ها را با نام و تحت مالکیت صاحب کسب و کار به ثبت می رساند و مستندات انجام این کار را نیز در اختیار مشتری قرار می دهد.

تمدید دامنه

از آنجا که شما مالک دامنه ای هستید که به ثبت می رسد، کلیه مسئولیت آن و نیز تمدید اعتبار آن پس از انقضا بر عهده شما خواهد بود. توجه کنید که دامنه های ثبت شده برای مدتی معین – یک یا چند ساله – ثبت می شوند و پس از سپری شدن این مدت، دامنه منقضی می شود.
در این حالت، شما مدت یک ماه فرصت دارید تا نسبت به تمدید آن اقدام کنید. در صورت عدم اقدام برای تمدید در مهلت مقرر، دامنه شما به صورت اتوماتیک بلاک می شود. در این مدت نیز فرصت تمدید اعتبار دامنه خود را دارید ولی پس از انقضای این مهلت نیز، دامنه آزاد شده و هر کسی می تواند نسبت به ثبت آن اقدام نماید که در این حالت دامنه از مالکیت شما خارج خواهد شد.
بدیهی است شرکت داده تجارت پیش از اتمام مهلت قانونی و در بازه زمانی مشخص، اطلاع رسانی های لازم را جهت اقدام برای تمدید انجام خواهد داد. تنها کاری که باید بکنید، هزینه تمدید سالانه آن را پرداخت کنید تا اقدامات لازم برای تمدید دامنه از طرف شرکت، صورت گیرد.

پسوند دامنه چیست؟

یک آدرس وب سایت از سه قسمت تشکیل می شود. قسمت اول، زیردامنه یا همان www است. قسمت دوم نام دامنه شما و سومین قسمت هم پسوند آدرس می باشد که بع دو صورت عمومی یا کشوری است. مانند .com ، .net ، .ir و …

چند نوع پسوند دامنه وجود دارد؟

معروف ترین و پر استفاده ترین پسوند برای دامنه سایت ها می باشد. پسوند com مخفف Commercial به ‌معنای تجاری است. البته بسیاری از سایت های همه منظوره نیز از پسوند com استفاده می کنند.

مخفف واژه Network به معنی شبکه می باشد و عموما توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی و شبکه های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

ختصار واژه Organizations به معنی سازمان، تشکیلات‌ می باشد و معمولا توسط مؤسسات و سازمان های غیر انتفاعی که غالبا فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

اختصار واژه Information به معنی اطلاعات می باشد که در سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که به نحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می باشند.

اختصار واژه Government به معنی دولت می باشد و این پسوند مربوط به وب سایت نهادهای دولتی است.

مخفف واژه Education به معنی آموختن دانش می باشد و برای مقاصد تعلیمی چون پایگاه های آموزشی به‌کار می رود. پسوند biz. مخفف Business به معنی تجارت می باشد که خــاص سایتهای شغلی – تجارتی به ویژه خدمات مربوط به‌تجارت الکترونیکی، ایجاد گشته است.

این اولین نوع پسوندی است که خاص افراد (اشخاص حقیقی) ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که به‌هر منظور شخصی می خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند میتوانند از این پسوند استفاده کنند.

پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی به خاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و می تواند هر نوع وب سایتی را در بر گیرد.

اختصار واژه International به معنی بین المللی می باشد که حوزه اینترنتی سازمان های بین المللی را نشان می‌دهند.

پسوند دامنه ملی جزایر آسکنشن (Ascention Islands) است. از طرفی برای مراکز ارائه دهنده سرویس هم بکار می‌رود، به شرطی که اداره کامپیوتری، اینترنتی، بدون هر گونه وابسته ای، نیروهای جدیدی استخدام نماید.

این نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu)است ولی به خاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای قرار گرفته است و برای این منظور نیز مورد استفاده قرار می‌گردد.

این پسوند مختص شرکت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی می باشد.

این پسوند برای پایگاهای فروش و سرویس دهی محصولات موبایل می باشد.

انواع پسوند دامنه ir.

پسوند دامنه های ایرانی می باشد و ثبت آن توسط افرادی که رسما مقیم ایران هستند انجام می شود.

این پسوند مخصوص سازمانها و شرکتهای غیر دولتی می باشد. شرکت های متقاضی این پسوند باید دارای شرکت ثبت شده باشند.

این دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.

این پسوند مختص برای مدارس، موسسات آموزشی و سایر سازمانهای آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

این دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.

عمومیت این پسوند برای بخش های اجرایی موسسات و وزارتخانه ها و سازمانهای زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

پسوندی برای انجمن های علمی، سازمانهای غیر انتفاعی رسمی و موسسات بین المللی ثبت شده که دولت ایران یا یکی از موسسات آن عضو آنهاست و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.

کاربرد این پسوند برای اشخاص حقیقی تابع کشور ایران بوده و ارائه تصویر شناسنامه متقاضی الزامی می باشد.

آشنایی با پسوندهای جدید و خاص

تنوعی بی نظیر از دامنه های خاص که به شما کمک می کند دامنه مناسب تری را به نسبت کار یا ماهیت وب سایت خود انتخاب نمایید وجود دارند. در زیر تعدادی از این پسوندها را جهت آشنایی شما ذکر کرده ایم:

 • Academy.
 • Cafe.
 • Catering.
 • Click.
 • Company.
 • Design.
 • Expert.
 • Fashion.
 • Football.
 • Gallery.
 • Market.
 • News.
 • Press.
 • Pizza.
 • Sale.
 • Style.

سوال های مهم دامنه

مهم ترین مزایای دامنه های بین المللی امکان استفاده از آنها برای تبلیغات گوگل ادز می باشد. متاسفانه به دلیل تحریم های موجود امکان استفاده از تبلیغات گوگل ادز بر روی دامنه های آی آر وجود ندارد.

در انتخاب نام دامنه خود سعی کنید به دنبال اسم های کوتاهی باشید که به خاطر سپردن آنها آسان باشد. سعی کنید تا حد ممکن اسم انتخابی شما مرتبط با کسب و کارتان باشد. در نام دامنه خود می توانید از حروف، اعداد و خط تیره استفاده کنید.

مالکیت نام دامنه با شما خواهد بود. داده تجارت صرفا مسئولیت ثبت آن را طبق توافق دو طرف بر عهده می گیرد و آن را با نام و تحت مالکیت شما به ثبت می رساند.

تمامی دامنه ها به صورت سالانه به ثبت می رسند که پس از یک سال نیازمند تمدید خواهد بود. مگر این که با درخواست شما و پرداخت هزینه، دامنه به صورت چند ساله ثبت شود.

شرکت داده تجارت صرفا و به عنوان شرکت طراح سایت، از طرف شما و پس از دریافت هزینه حین قرارداد طراحی سایت، دامنه را به مدت یک سال و به نام شما به ثبت می رساند. بدیهی است قبل از انقضای مدت زمان اعتبار دامنه، اطلاع رسانی های لازم جهت تمدید از طرف شرکت داده تجارت انجام خواهد گرفت. ولی از آنجا که شما مالک دامنه هستید، هزینه های تمدید دامنه بر عهده شما خواهد بود.