ثبت دامنه

ثبت دامنه یکی از کارهای اولیه ورود به کسب و کار آنلاین است. در این مورد هم انتخاب نام دامنه ای که قرار است به ثبت برسد تا وب سایت شما تحت آن نام منتشر شود بسیار حائز اهمیت است. ممکن است نام های مختلفی به ذهن شما برسد. اما قبل از تصمیم نهایی در خصوص انتخاب نام دامنه مورد نظر، بهتر است از آزاد بودن آن و به عبارتی از قابلیت ثبت آن اطمینان حاصل کنید.

با استفاده از جستجوگر دامنه داده تجارت می توانید از آزاد بودن یا نبودن نام دامنه مد نظر خود مطمئن شوید. در صورتی که نتیجه جستجوی شما امکان خرید و ثبت نام دامنه را نشان می دهد، لطفا نسبت به ثبت آن از طریق سامانه مشتریان داده تجارت اقدام نمایید.

در صورت تمایل به ثبت توسط شرکت داده تجارت، بلافاصله نام کامل دامنه انتخابی خود را به ما ارسال کنید تا نسبت به انجام اقدامات لازم جهت ثبت اقدام کنیم.

ویژگی های دامنه خوب

برای انتخاب نام دامنه وب سایت، باید نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید یک دامنه خوب و قوی داشته باشید. معیارهایی جهت انتخاب نام دامنه وجود دارد که در اینجا به چند تا از مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

مالکیت دامنه

یکی از دغدغه های ذهنی اغلب کسانی که وارد کسب و کار اینترنتی می شوند، موضوع مالکیت دامنه ای است که باید به ثبت برسد. کاملا شفاف و واضح می گوییم که شما مالک دامنه ای هستید که وب سایت بر روی آن منتشر می شود.

تمام شرکت های طراحی سایت و شرکت هایی که در زمینه ثبت دامنه و هاست فعالیت می کنند، موظف هستند دامنه را به نام شما به ثبت برسانند. بنابراین هنگام ثبت دامنه دقت کنید که حتما نام دامنه به نام و با اطلاعات شخصی شما به ثبت برسد.

شرکت داده تجارت نیز به عنوان شرکت طراح سایت حرفه ای، این اطمینان را به مشتریان خود می دهد که تمامی دامنه ها را با نام و تحت مالکیت صاحب کسب و کار به ثبت می رساند و مستندات انجام این کار را نیز در اختیار مشتری قرار می دهد.

تمدید دامنه

از آنجا که شما مالک دامنه ای هستید که به ثبت می رسد، کلیه مسئولیت آن و نیز تمدید اعتبار آن پس از انقضا بر عهده شما خواهد بود. توجه کنید که دامنه های ثبت شده برای مدتی معین – یک یا چند ساله – ثبت می شوند و پس از سپری شدن این مدت، دامنه منقضی می شود.

در این حالت، شما مدت یک ماه فرصت دارید تا نسبت به تمدید آن اقدام کنید. در صورت عدم اقدام برای تمدید در مهلت مقرر، دامنه شما به صورت اتوماتیک بلاک می شود. در این مدت نیز فرصت تمدید اعتبار دامنه خود را دارید ولی پس از انقضای این مهلت نیز، دامنه آزاد شده و هر کسی می تواند نسبت به ثبت آن اقدام نماید که در این حالت دامنه از مالکیت شما خارج خواهد شد.

بدیهی است شرکت داده تجارت پیش از اتمام مهلت قانونی و در بازه زمانی مشخص، اطلاع رسانی های لازم را جهت اقدام برای تمدید انجام خواهد داد. تنها کاری که باید بکنید، هزینه تمدید سالانه آن را پرداخت کنید تا اقدامات لازم برای تمدید دامنه از طرف شرکت، صورت گیرد.

 

پسوند دامنه چیست؟

یک آدرس وب سایت از سه قسمت تشکیل می شود. قسمت اول، زیردامنه یا همان www است. قسمت دوم نام دامنه شما و سومین قسمت هم پسوند آدرس می باشد که بع دو صورت عمومی یا کشوری است. مانند .com ، .net ، .ir و …

چند نوع پسوند دامنه وجود دارد؟

انواع پسوند دامنه ir.

آشنایی با پسوندهای جدید و خاص

تنوعی بی نظیر از دامنه های خاص که به شما کمک می کند دامنه مناسب تری را به نسبت کار یا ماهیت وب سایت خود انتخاب نمایید وجود دارند. در زیر تعدادی از این پسوندها را جهت آشنایی شما ذکر کرده ایم:

سوال های مهم دامنه

مهم ترین مزایای دامنه های بین المللی امکان استفاده از آنها برای تبلیغات گوگل ادز می باشد. متاسفانه به دلیل تحریم های موجود امکان استفاده از تبلیغات گوگل ادز بر روی دامنه های آی آر وجود ندارد.

در انتخاب نام دامنه خود سعی کنید به دنبال اسم های کوتاهی باشید که به خاطر سپردن آنها آسان باشد. سعی کنید تا حد ممکن اسم انتخابی شما مرتبط با کسب و کارتان باشد. در نام دامنه خود می توانید از حروف، اعداد و خط تیره استفاده کنید.

مالکیت نام دامنه با شما خواهد بود. داده تجارت صرفا مسئولیت ثبت آن را طبق توافق دو طرف بر عهده می گیرد و آن را با نام و تحت مالکیت شما به ثبت می رساند.

تمامی دامنه ها به صورت سالانه به ثبت می رسند که پس از یک سال نیازمند تمدید خواهد بود. مگر این که با درخواست شما و پرداخت هزینه، دامنه به صورت چند ساله ثبت شود.

شرکت داده تجارت صرفا و به عنوان شرکت طراح سایت، از طرف شما و پس از دریافت هزینه حین قرارداد طراحی سایت، دامنه را به مدت یک سال و به نام شما به ثبت می رساند. بدیهی است قبل از انقضای مدت زمان اعتبار دامنه، اطلاع رسانی های لازم جهت تمدید از طرف شرکت داده تجارت انجام خواهد گرفت. ولی از آنجا که شما مالک دامنه هستید، هزینه های تمدید دامنه بر عهده شما خواهد بود.

ما دوست داریم درباره کسب و کار شما بیشتر بدانیم

با ما تماس بگیرید تا با شناخت از کسب و کار و نیازهای شما، راهکارهای مناسبی ارائه کنیم.