پنج استراتژی بازاریابی محتوایی تا هوشمندانه گام بردارید

بازاریابی محتوا یک مد زودگذر نیست. درگیر نگه داشتن و ایجاد ارتباط با مشتریان روشی هوشمندانه است تا جریان‌هایی سودآور را به سوی برند شما هدایت کند.
پیش بینی شده است که امسال ۸۸ درصد بازاریابان B2B (بنگاه با بنگاه) از بازاریابی محتوایی استفاده خواهند کرد در عین حال ۷۶ درصد از بازاریابان قصد دارند محتوای بیشتری تولید کنند.
با وجود بیش از ۲ میلیون پست وبلاگی که روزانه منتشر می‌شود، شما به چیزی بیش از یک مقاله ۵۰۰ کلمه‌ای با موضوع اینکه چرا باید شخصی شرکت شما را انتخاب کند، نیاز دارید.
شما نیازمند ایجاد ارزشی ویژه هستید تا خواسته‌های بازدیدکنندگان را برآورده کنید و محتوا را به روشی هوشمندانه ایجاد کنید. در ادامه ۵ استراتژی بازاریابی محتوایی بیان شده است:

۱- قبل از ایجاد محتوای خود افراد تأثیرگذار کلیدی را پیدا کنید.

افراد تأثیرگذار در حوزه صنعت شما دسترسی بیشتری به مخاطبین هدف دارند. یک روش معمول که افراد از طریق آن با افراد تأثیرگذار ارتباط برقرار می‌کنند این است که یک پست وبلاگی بنویسید، سپس یک توئیت یا ایمیل برایشان بفرستید و از آن‌ها بخواهید تا آن را به اشتراک بگذارند. این افراد به شما بدهکار نیستند و اگر چنان رفتار کنید که انگار این‌گونه است، آن گاه این روش برایتان کارساز نخواهد بود. افراد محتوایی را که برای اطرافیانشان جالب و مفید بدانند به اشتراک می‌گذارند.
محتوایی عالی ایجاد کنید که ارزشی به محتوایی موثق اضافه می‌کند و این‌گونه خواهید توانست شانس خود را برای اینکه همان افراد تأثیرگذار محتوای شما را به اشتراک بگذارند افزایش دهید.

۲- از قدم‌های مثبت برای قدم‌های بیشتر بهره ببرید.

قدم مثبت زمانی است که شما مشترک، فروش، نظرات وبلاگی، اشتراک گذاری‌های شبکه‌های اجتماعی، استعلام جدید یا هر چیزی که برای تجارت سودمند باشد دریافت می‌کنید. اکثر این اتفاقات معمولاً با یک پیام تأیید یا صفحه تشکر به پایان می‌رسد. به جای اینکه بازدیدکنندگان فعال را با یک پیام تشکر عمومی رها کنید می‌توانید از این قدم مثبت برای ترغیب به سوی یک هدف پس از تبدیل استفاده کنید.
نظرسنجی کردن برای بررسی بازار و نمایش محتوایی مهم برای آن‌ها جهت اشتراک گذاری‌های بیشتر در شبکه‌های اجتماعی نمونه‌هایی از این کار هستند.

۳- محتوای خود را بصری نگه دارید.  

بصری نگه داشتن محتوا به نظر امر واضحی می‌رسد ولی همه آن را رعایت نمی‌کنند. محتواهایی با عکس‌های مرتبط % ۹۴ بازدید بیشتری نسبت به محتواهای بدون تصویر دارند. مطالب دارای تصویر به ازای هر ۷۵ تا ۱۰۰ کلمه دو برابر بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شوند.
اصل مطلب این است که تصاویر درگیری ذهنی (engagement) مخاطب با مطلب را افزایش داده و درک مطلب (readability) را آسان‌تر می‌کنند.

۴- از محتواهای تکمیلی (content upgrades) جهت افزایش مخاطبان راغب (lead) استفاده کنید.  

سایت‌ها و وبلاگ‌ها مدت زیادی است که از سایدبارها استفاده می‌کنند تا مشترکان و مخاطبان راغب جدیدی به دست آورند. سایدبار در مدت کوتاهی جای خود را به popup opt-in داد ولی هر دو همچنان کارایی دارند.
امروزه استفاده از محتواهای تکمیلی از قدرتمندترین تاکتیک‌های نسل پیش رو است. محتواهای تکمیلی پیشنهادهایی مرتبط با متن هستند که توسط پیوندها در درون پست وبلاگ قرار می‌گیرند. زمانی که روی لینک کلیک می‌کنید یک popup ظاهر می‌شود که این فرصت را به شما می‌دهد تا به ازای در اختیار قرار دادن اطلاعات تماس، اندوخته بیشتری کسب کنید.
من پست‌های زیادی دیدم که با استفاده از این استراتژی بازاریابی محتوایی بین ۵ الی ۲۰ درصد تبدیل ایجاد می‌کنند. روش کار به این صورت است:
۱) یک محتوای بی نظیر بنویسید.
۲) یک محتوای هدیه (bonus) مرتبط ایجاد کنید (برای مثال چک لیست، ویدیو، کتاب الکترونیکی و …).
۳) در ازای دریافت آدرس ایمیل خوانندگان آن را در اختیارشان قرار دهید.
۴) مراحل را از اول تکرار کنید.

۵- محتوای خود را تغییر نوع کاربری دهید.  

تغییر نوع کاربری محتوا صرفاً انتخاب یک محتوا که قبلاً آن را ایجاد کرده‌اید و تبدیل آن به فرمتی دیگر است.
برای مثال شما می‌توانید پست‌های وبلاگ را با کمی تلاش به پادکست، ویدیوهای کم حجم، ارائه های slideshare یا یک اینفوگرافی تبدیل کنید.
فرمت‌های متفاوت محتوا، توسط شبکه‌های توزیع متفاوتی عرضه می‌شوند.
سایتSimilarweb تخمین می زند که ترافیک ماهانه slideshare بالای ۱۸۰ میلیون بازدیدکننده باشد. SoundCloud ماهانه بالای ۳۵۵ میلیون بازدید دارد. و یوتیوب سومین سایت پربازدید جهان با بیش از ۲۰ میلیارد بازدید ماهانه می‌باشد.
با استفاده از قدرت کانال‌های دیگر، و از طریق ایجاد محتوایی که می‌تواند توسط افراد با سبک‌های مختلف یادگیری مورد استفاده قرار گیرد، شما دسترسی‌تان (reach) را افزایش خواهید داد.
بازاریابی محتوایی دارای هزینه است. هرچند هزینه پولی و زمانی آن به شما بستگی دارد.
شما نیازمند این هستید تا از توزیع جغرافیایی مخاطبینتان اطلاع داشته باشید، آن‌ها را درگیر کنید، کانال‌های مختلف توزیع محتوا را مورد آزمایش قرار داده و جایگاه محتوای خود را با درایت ارتقاء (promote) دهید. تنبلی را از خود دور کنید و محتوایی که ارزش به اشتراک گذاری را داشته باشد، ایجاد کنید.
شما با استفاده از استراتژی بازاریابی محتوایی ترافیک بیشتر، مخاطبان راغب و درگیری ذهنی بیشتری توسط هر بخش از محتوایی که تولید می‌کنید، دریافت خواهید کرد.

ترجمه شده از entrepreneur

دیدگاه بگذارید

avatar