ویژگی ها و استانداردهای طراحی سایت تجارت الکترونیکی

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

طراحی سایت تجارت الکترونیکی نیازمند توجه به ویژگی ها و استانداردهای مشخصی است. در زمان طراحی وب سایت؛ به عوامل، استانداردها و پارامترهای مختلفی باید توجه شود تا کاربر پس از ورود به وب سایت، رفتار مد نظر ما را که می تواند اقدام به خرید اینترنتی و یا جلب توجه به محصولات معرفی شده در وب سایت باشد را از خود نشان دهد.
امروزه بسیاری از افرادی که محصولی یا خدمتی برای فروش دارند، اقدام به راه اندازی شعبه الکترونیکی کسب و کار خود می کنند تا بتوانند محصولات خود را در دامنه گسترده تری از بازار به فروش برسانند. چرا که اهمیت طراحی سایت برای کسب و کارها و مزایای بسیاری به که همراه دارد بر کسی پوشیده نیست. مدل های مختلفی در تجارت الکترونیکی وجود دارد. یکی از متداول ترین مدل ها که اغلب فروشگاه های اینترنتی براساس آن شکل می گیرند، مدل یا نوع B2C آن است. در ایران هم به غیر از وب سایت هایی که حالت معارفه ای یا شرکتی دارند، اغلب فروشگاه های اینترنتی از این نوع هستند و کالا و خدمات را به خریدار نهایی عرضه می کنند، یعنی مستقیم با مشتری و خریدار درگیر هستند.
مسأله اساسی و مهم در این نوع وب سایت ها، جذب بازدیدکننده به وب سایت، در مرحله بعد درگیر کردن او با سایت و سپس تبدیل بازدیدکننده به خریدار است. جهت موفقیت در این کار، رعایت برخی نکات و استانداردها در طراحی وب سایت تجارت الکترونیکی مهم است.
باید توجه داشت که طراحی سایت تجارت الکترونیکی بسیار سخت تر و اساسی تر از داشتن یک وب سایت جالب برای بازدیدکنندگان و کاربران است. جذابیت سایت هم بسیار مهم است ولی باید به کارایی سایت هم اهمیت داده شود، یعنی کارایی سایت هم، به اندازه جذابیت آن مهم است.
برای طراحی سایت های تجارت الکترونیکی، به اطلاعاتی پایه ای در زمینه طراحی سایت، تجربه و تمرین نیاز دارید. طراحی این گونه سایت ها اصول اولیه ای دارند که اگر آنها را رعایت نکنید، هیچ وقت نمی توانید سایت خود را از نظر امکانات و کارایی به حدی برسانید که بازدیدکنندگان خود را راضی نگه دارید.

E-commerce-Website
اکنون سوالی که مطرح می شود این است که چه ویژگی هایی یک وب سایت تجارت الکترونیکی را از دیگر وب سایت ها متمایز می کند؟ برای پاسخ به این سوال، باید دانست که ویژگی های یک سایت تجارت الکترونیکی خوب چیست؟ و چه استانداردهایی را در طراحی آن باید رعایت نمود؟ در اینجا برخی از ویژگی ها و استانداردهای لازم برای این کار را برای شما ذکر کرده ایم که عبارتند از؛

– جستجوپذیری
اولین ویژگی و لازمه یک وب سایت تجارت الکترونیکی (فروش اینترنتی) جستجو پذیری آن است. در زمان طراحی وب سایت باید این نکته را به خوبی به خاطر سپرد. وب سایت های فروش کالا و خدمات معمولا مملو از محصولات قابل فروش هستند. بنابرانی، باید به گونه ای طراحی شوند که به روش های گونتاگون امکان جستجو و یافتن محصولات برای کاربران به سهولت ممکن گردد.

– طبقه بندی
یک وب سایت فروش اینترنتی باید بتواند طبقه بندی مناسبی از محصولات ایجاد کند. طبقه بندی محصولات به خصوص برای کاربرانی که تصمیم قطعی خود را برای خرید یک برند خاص نگرفته اند بسیار مفید است.

– ابزار مقایسه
حتما و به طور یقین برای شما هم پیش آمده است که برای یک انتخاب میان دو محصول از دو برند متفاوت مردد باشید. در طراحی وب سایت های تجارت الکترونیکی یا فروش اینترنتی محصولات، معمولا ابزاری وجود دارد که کاربران می توانند با استفاده از آن دو محصول متفاوت را در حوزه های مرتبط با یکدیگر مقایسه کنند. ابزار مقایسه معمولا به کاربران در اتخاذ تصمیمی سریع تر برای خرید محصول، کمک بزرگی می کند.

– اشتراک گذاری تجربیات شخصی
فروشگاه های اینترنتی بزرگ در سراسر جهان، این امکان را فراهم کرده اند که کاربران، تجربیات شخصی خود را در خرید و استفاده از محصولات این فروشگاه ها با یکدیگر به اشتراک بگذارند. توصیه های دیگر کاربران به استفاده و یا عدم استفاده از محصولی خاص معمولا برای دیگر کاربران تعیین کننده است.

– راهنمای خرید
حتما در زمان طراحی وب سایت تجارت الکترونیکی، بخشی را هم به راهنمای چگونگی خرید از فروشگاه اینترنتی خود اختصاص دهید. همه کاربران الزاما کاربران حرفه ای اینترنت نیستند. شاید این اولین خرید اینترنتی آن ها باشد. بنابر این لازم است مراحل و چگونگی خرید از فروشگاه اینترنتی شما را فرا بگیرند.

– پشتیبانی آنلاین
به مشتریان فروشگاه اینترنتی خود این اطمینان را بدهید که همیشه در کنارشان هستید. بخشی با عنوان پشتیبانی آنلاین راه اندازی کنید و سعی کنید در اکثر اوقات آنلاین باشید و به مشتریان خود پاسخ بدهید.

– روش های پرداخت
از روش های پرداخت متنوع استفاده کنید. پرداخت آنلاین، پرداخت بانکی و پست خرید. همه کاربران تمایلی به پرداخت قبل از تحویل کالا ندارند. پست خرید این امکان را فراهم می کند که اول تحویل بگیرند و بعد از تحویل کالا وجه را پرداخت کنند.

ecommerce-web-design
عناصر وب سایت تجارت الکترونیکی

چه چیزی یک وب‌ سایت خوب را می‌سازد؟ قبل از این که در جزئیات طراحی غرق شوید، با نوشتن طرح کلی وب‌ سایت خود، تصویر نهایی آن را متصور شوید. محتوایی که تولید و منتشر می‌کنید باید مستقیماً مرتبط به اهداف و مقاصدی باشد که وب‌ سایت خود را برای آن ایجاد کرده‌اید. عناصر یک وب‌ سایت خوب و سازمان یافته شامل موارد زیر است:

محتوا
کلید موفقیت هر وب‌ سایتی محتوای آن است. برای بازدیدکنندگان از وب‌ سایت، اطلاعات جالب تهیه کنید، به آنها انگیزه و شوق بازدید از وب‌ سایت و خرید از آن و راه هایی برای تماس با خود را ارائه دهید. به محض این که وب‌ سایت شما راه اندازی شد، محتوای خود را دائما آپدیت کرده و محتوای جدید بگذارید تا افراد را تشویق کنید تا به طور مرتب به وب سایت شما سر بزنند.

ساختار
تعیین ساختار وب سایت یکی از نکات بسیار مهم در طراحی سایت است. زیرا در این مرحله است که عنوان های منوی اصلی، ترتیب و تعداد آنها را مشخص می کنید. هم چنین نوع و نحوه چیدمان عناصر، کلیدهای CTA، کلیدهای میانبر و … عناصر سایت را مشخص می کنید. تصمیم می گیرید که می خواهید وب‌ سایت شما چند صفحه داشته و این صفحات چگونه به هم مرتبط شوند، و نیز تصاویر گرافیکی و آیکون هایی که به ارتقا و بهبود محتوا کمک می کنند را انتخاب می کنید.

طراحی
وقتی محتوا و ساختار وب‌ سایت آماده شد، مرحله بعد نوبت طراحی سایت است. باید روی سادگی، خوانایی و سازگاری سایت تمرکز کنید. به یاد داشته باشید، تمرکز شما باید روی آنچه که می خواهید انجام دهید باشد.

راهبری
گشت و گذار در وب سایت خود را برای بازدیدکنندگان ساده و لذت بخش کنید. بیشتر از دو یا سه لینک به صفحات مهم استفاده نکرده و هرگز بازدید کنندگان را در یک بن بست رها نکنید. با استفاده از لینک ها و کلیدهای قابل درک، بازدیدکننده را به صفحات مختلف هدایت کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar