طراحی تجربه کاربری و اشتباهاتی که نباید انجام داد

طراحی تجربه کاربری

طراحی تجربه کاربری به اندازه طراحی رابط کاربری، در طراحی سایت، اپلیکیشن و دیگر نرم افزارهای کاربردی دارای اهمیت است. تجربه کاربری (UX) تمام جنبه های تعامل کاربر با شرکت، خدمات، محصولات و … را شامل می شود. تجربه کاربری در اصل یک مفهوم غیر دیجیتال است، اما به طور عمده در حوزه دیجیتال تعریف و به کار گرفته می شود.
تجربه کاربری (User Experience) شامل رفتار، حالت و احساسات کاربر در زمان استفاده از محصول و یا وب سایت می باشد. تجربه کاربر شامل جنبه های عملی و تجربی موثر، معنی دار و جنبه های با ارزش اثر متقابل انسان و کامپیوتر و محصول می باشد، که شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم شامل کاربرد، سادگی در استفاده و بهره وری می باشد.
برای طراحی سایت کارآمد و ایده آل که بتواند تحولی در کسب و کارتان ایجاد کند، علاوه بر بهینه سازی وب سایت، ایجاد نسخه واکنش گرا و … باید به رفتار، حالات و احساسات کاربران وب سایت خود نیز توجه داشته باشید. این کار از طریق طراحی تجربه کاربری صورت می گیرد.
برنامه ریزی برای طراحی سایت، چیزی بیش از خلق محیطی زیبا برای وب سایت می باشد که طراح سایت می بایست هیجان و احساسات کاربران شما را در نظر بگیرد و سایت را به گونه ای طراحی نماید تا وب سایت شما ارتباط احساسی برقرار نماید.

طراحی تجربه کاربریطراحی تجربه کاربری در طراحی انواع نرم افزارها نیز تاثیر گذار است. از طراحی و پیاده سازی وب سایت ها گرفته تا طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای موبایل و همچنین نرم افزارهای بزرگ سازمانی. طراحی تجربه کاربری دارای مراحل زیادی است. به طور کلی اقدامات صورت گرفته در تجربه کاربری و طراحی را می توان در چندین مرحله زیر دسته بندی نمود:
۱- شناخت حوزه فعالیت محصولی که قرار است تولید شود
۲- شناخت مخاطبین و دسته بندی آنها
۳- تحلیل فرآیندهای محصول و ساده سازی مراحل انجام کامل فرآیندها
۴- طراحی فرم ها و واسط های کاربری مورد نیاز و ساده سازی آنها با توجه به مخاطب سیستم
۵- گرفتن بازخورد از کاربران سیستم و اعمال تغییرات مورد نیاز برای بهتر شدن تجربه کاربری محصول تولید شده

چهار اشتباه رایج در طراحی تجربه کاربری سایت

۱- انتظار بیش از حد از کاربران سایت

طراحان سایت افراد منطقی هستند و مدت زمان زیادی را با رابط های کاربری سر و کله می زنند. آنها در این زمینه دانش شهودی زیادی دارند و خوب می دانند در دنیای وب، آیکون ها و نمادهای مختلف چه نقشی را ایفا می کنند. آنها در اکثر موارد، و همچنین در مواردی که طراحی تجربه کاربری سایت ضعیف است، به خودشان می گویند اینکه خیلی واضح است! و دقیقا مشکل همینجاست! این نکات برای یک طراح (به دلیل اطلاعاتی که به واسطه حرفه اش دارد) امری واضح به نظر می رسد، اما برای یک کاربر عام این طور نیست. طراحان سایت فرض می کنند که:
– کاربر از کنترل ها آگاهی دارد.
– کاربر آیکون ها، نمادها و لوگوها را می شناسد و مفهومش را درک می کند.
– کاربر تمام تمرکز و حواسش را به وب سایت ما می دهد.
– کاربر دستورالعمل های سایت ما را می خواند و …
مشکل این جا است که این فرض های طراحان سایت که منطقی نیز به نظر می رسند در بسیاری از مواقع واقعیت ندارند. برخی از کاربران برای اولین بار آیکون ها و نمادها را می بینند، برخی از آنها دستورالعمل ها را نادیده می گیرند، بسیاری تصاویر را گیج کننده می دانند و با نوشته راحت تر هستند. این مسائل باعث می شوند که در بسیاری از موارد فرض های طراحان سایت با واقعیت متفاوت باشد و در نتیجه آن، تجربه کاربری سایت مطلوب نخواهد بود.

۲- طراحی برای همه کاربران

همیشه به طراحان سایت توصیه می شود که بر روی نیازهای کاربران تمرکز کرده و برای آنها طراحی کنند. کاربر با مخاطب هدف تفاوت دارد و بسیاری از کاربران سایت، کاربران مورد نیاز شما نیستند. برای مثال گوگل را در نظر بگیرید، گوگل تمرکز اصلی خود را بر روی جستجوگرها می گذارد، کاربرانی که در گوکل به جستجو می پردازند، اما آیا اینها تنها کسانی هستند که از گوگل استفاده می کنند؟ خیر!
تبلیغ کنندگان، ربات ها، کلاه برداران (کسانی که با دکمه های دانلود قلابی، نرم افزارهای ناخواسته و ویروس ها را منتشر می کنند) نیز از کاربران گوگل هستند، اما گوگل برای بهتر کردن تجربه کاربری آنها طراحی نمی کند و فقط به تجربه کاربری جستجوگران توجه می کند.
آنچه که به عنوان طراحی وب سایت برای کاربر توصیه می شود در واقع طراحی برای مخاطب هدف است و بسیاری از طراحان این را در نظر نمی گیرند. طراحی سایت باید برای کاربرانی که آنها را هدف قرار داده اید مناسب باشد. همچنین از طرفی توصیه بیش از حد به توجه به نیازهای کاربر باعث ایجاد محدودیت برای طراح و مانعی برای طراحی خلاقانه وب سایت می شود.

۳- استفاده نامناسب از اصطکاک در طراحی سایت

اصطکاک (Friction) مقاومتی است که در هر مرحله از فرآیندهای سایت ایجاد می شود. اکثر طراحان اعتقاد دارند که ایجاد اصطکاک برای کاربر بد است. فرض کنید در حال گوش دادن به موسیقی هستید و صدای آن بیش از حد بلند است، شما چه می کنید؟ صدای آن را کم می کنید، نه؟ این شبیه کاری است که باید با اصطکاک در طراحی سایت انجام داد.
در زیر چند نمونه از به کارگیری اصطکاک در طراحی وب سایت برای کاهش یا افزایش تعداد کاربران را آورده ایم:
– استفاده از تصاویر امنیتی (Captcha) در فرم های تماس وب سایت
– افزایش دادن تعداد مراحل هر فرآیند درون سایت
– استفاده از صفحات بلند با نوشته های طولانی
– استفاده از تعداد فیلدهای زیاد در فرم ها برای افزایش خستگی و ایجاد بی میلی در کاربر
– استفاده از تعداد فیلدهای بسیار کم برای ایجاد دسترسی راحت تر برای همه کاربران
– پرسیدن اطلاعات شخصی یا مالی کاربران، بدون اینکه اطلاعاتی درباره خود ارائه دهید

۴- طراحی سایتی که مشتری می خواهد

طراحی تجربه کاربری سایت به طور صحیح به شهامت زیادی نیاز دارد، همچنین برای طراحی تجربه کاربری به شناسایی درست هدف نیازمندیم. مشکلی که پیش می آید آن است که رئیس شما، مشتری، هیئت مدیره یا … چیزی را از شما می خواهد که می دانید اشتباه است و نتیجه مطلوبی در طراحی ندارد.
تجربه به شما می گوید که چیزی که آنها می خواهند باعث شکست‌ شان خواهد شد و به نتیجه نخواهد رسید. اغلب طراحان در این مواقع سکوت می کنند و چیزی که از آنها خواسته می شود را طراحی می کنند، با آگاهی از اینکه خروجی مطلوبی نخواهد داشت.
با این توجیه که به هر حال رئیس، مشتری یا … کسی است که قرار است پول را پرداخت کند پس هر چه می خواهد را باید برای او طراحی کرد، و همچنین ترس از دست دادن شغل یا پروژه باعث می شود که طراحان وب سایت ساکت بنشینند و چیزی نگویند.
در واقع در این موارد باید صحبت کرد و مشکلات را با مشتریان در میان گذاشت، با تصمیم گیرندگان صحبت کرد و برای اثبات دلایل خود از گزارش ها، تحقیقات، داده ها و … استفاده نمود.

دیدگاه بگذارید

avatar