راه اندازی فروشگاه اینترنتی؛ رویایی یا هدفمند؟!

راه اندازی فروشگاه اینترنتی ایده ایی است که افراد زیادی تمایل به انجام آن دارند. هستند کسانی که می خواهند با سفارش طراحی فروشگاه اینترنتی، یک کسب و کار آنلاین برای خود داشته باشند تا از ظرفیت های تجارت الکترونیکی سهمی برای خود داشته باشند.
اغلب کسانی که قصد ورود به تجارت الکترونیکی دارند، یا اطلاعی از اقدامات و فعالیت های این حوزه ندارند و یا تجربه و برنامه ریزی درستی جهت حضور در تجارت الکترونیکی ندارند، ولی همه آنها در یک خواسته مشترکند؛ اینکه می خواهند دیجی کالا باشند!
آنچه مسلم است هدفمندی و برنامه ریزی درست لازمه موفقیت در هر کاری است، به خصوص حوزه تجارت الکترونیکی که شرایط و قواعد خاص خودش را دارد و برای رسیدن به موفقیت در این بخش، کارهای ریز و درشت بسیاری را باید انجام داد.

رویایی یا هدفمند؟!

رویاپردازی می تواند نقطه شروع هر کاری باشد. اما این رویاپردازی وقتی خوب است که تبدیل به برنامه اجرایی و هدفمند باشد در غیر این صورت فقط و فقط در حد یک رویای شیرین می ماند و هیچ نتیجه ای در پی نخواهد داشت.
بسیاری از افراد بودند که قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی در حد و اندازه دیجی کالا در سر داشتند، اما می بینیم که فقط یک فروشگاه در این حد وجود دارد آن هم خود دیجی کالا است، علت چیست؟ آیا علت در رقابت ناپذیر بودن این حوزه است؟ به راستی رمز موفقیت فروشگاه های اینترنتی بزرگ چیست؟ چگونه می توان یک فروشگاه اینترنتی موفق و سودآور ایجاد کرد؟

هزار راه نرفته …!

عوامل بسیاری وجود دارد که می تواند باعث موفقیت یا شکست بسیاری از این رویاها باشد. مهم ترین عامل، آگاهی از مسیری است که قرار است در آن حرکت کنید. بدون دانش و آگاهی در زمینه کسب و کارهای اینترنتی و اینکه در طول مسیر چه کارها و اقداماتی باید انجام دهید نمی توانید برنامه ریزی و هدف گذاری درستی برای ورود به این حوزه داشته باشید.
در اختیار داشتن نیروی انسانی متخصص در تجارت الکترونیکی عامل دیگری است که برای حضور موثر در این عرصه لازم است. باید بدانید که قبل از راه اندازی و انتشار فروشگاه اینترنتی چه کارهایی باید انجام دهید و چه کارهایی را بعد از انتشار فروشگاه اینترنتی باید انجام دهید.
تجارت الکترونیکی قواعد خاص خودش را دارد که باید به آنها آگاه باشید و ضمن آنکه در طول فعالیت نیز همواره از افراد آگاه و متخصص در این زمینه راهنمایی و مشورت های لازم را اخذ نمایید.
تولید محتوا شاه بیت تجارت الکترونیکی و در واقع رمز موفقیت شماست. باید به اصول و شیوه های تولید محتوا آشنا باشید تا بتوانید اطلاعات درستی از خود، محصولات و خدمات تان ارائه کنید تا اعتماد و اطمینان خاطر کاربران را جلب نمایید. بدون ارائه تصویری روشن از خود و محصولات تان نباید انتظار داشته باشید که کاربران به شما اعتماد کرده و از شما خرید کنند.
برخلاف نظر عده ای که بیشترین توجه را به گرافیک و زیبایی سایت دارند، تولید محتوا کاری است که باید به صورت مستمر انجام دهید و هرگز نباید متوقف شود. اگر خودتان وقت یا دانش انجام این کار را ندارید، بودجه ای برای تولید محتوا توسط افراد و تیم های خبره ای که توانایی و تخصص انجام کار را دارند کنار بگذارید، البته مطمئن باشید که همه این هزینه ها در دراز مدت به خودتان باز خواهد گشت.
تبلیغات و بازاریابی اینترنتی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و به طور کلی دیجیتال مارکتینگ اقداماتی است که برای کسب نتیجه مطلوب، حتما باید از عهده آن برآید یا برون سپاری کنید. واضح است که محتوا عاملی است که نقش آن در دیجیتال مارکتینگ هم انکار ناپذیر است.

سخن آخر
توجه داشته باشید که شما باید یک استراتژی داشته باشید تا بدانید مسیر و مقصد نهایی کجاست. این استراتژی باید دارای اهدافی مشخص، قابل دستیابی، قابل زمانبندی و دارای قابلیت ارزیابی باشد تا خطاها و اشکالات را شناسایی و برطرف نمایید.
همانطور که گفتیم خیلی ها هستند که می خواهند یک فروشگاه اینترنتی مثل دیجی کالا ایجاد کنند یا مثل فلان سایت موفق دیگر باشند بدون آنکه دانش لازم را داشته باشند و یا علت موفقیت آنها را بدانند. به جای اینکه تلاش کنید مثل دیگران یا نسخه ای کپی از دیگران باشید، تلاش کنید بهترین خودتان باشید.

دیدگاه بگذارید

avatar