دورهمی یلدایی داده تجارت در آخرین روز پاییز

دورهمی یلدایی داده تجارت

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

دورهمی یلدایی داده تجارت با حضور جمع گرم و صمیمی همکاران برگزار شد. این دورهمی همراه با نکوداشت آیین کهن شب چله یا «چیلله گئجه سی» برگزار شد. «چیلله» یک کلمه ترکی است به معنای نهایت کشیدگی به کنار، و این شب به خاطر کشیدگی یعنی طولانی بودن آن بدین صورت نامگذاری شده است.

چیلله که جمعا 60 روز است، 40 روز چله بزرگ (بیوک چیلله) و 20 روز چله کوچک (کیچیک چیلله) البته بعد از بیوک چیلله و کیچیک چیلله، قاری ننه چیلله سی هم از اول اسفند تا ۱۰ اسفند ادامه می یابد. و بعد از آن بایرام آیی یعنی عید نوروز شروع می شود.

از جمله سنت های قدیمی شب چله در آذربایجان، نشستن به دور کرسی روستایی در خانه بزرگ خاندان، خواندن اشعار قدیمی از اسطوره های منطقه ای و ملی، نواختن سازهای محلی (قوپوز)، مشاعره موزون، خوردن آجیل، هندوانه، انار و پشمک است.

اکثر مردم آذربایجان‌ در طولانی ترین شب سال، هندوانه و یا به عبارت دیگر «چیلله قارپیزی» می خورند و معتقدند، به دلیل این که فصل زمستان در آذربایجان بسیار طولانی و سرد است، با خوردن هندوانه، لرز و سوز سرما تأثیر چندانی نخواهد داشت و ریش سفید خانواده هنگام بریدن هندوانه می‌گوید: «قادا بلامیزی بو گئجه کسدوخ» (بلایای خودمان را در این شب سر بریدیم).

در گذشته تنقلات شب چله، به تخمه، پشمک، سنجد، قیسی، برگه زردآلو، بادام و گردو ختم می‌شد. اما اکنون، در سفره شب یلدای مردم آذربایجان انواع آجیل‌ و انواع میوه های گرمسیری نظیر، پرتقال، نارنگی، و حتی موز و نارگیل را می توان مشاهده کرد.

ادبیات و شعر، مهمان دورهم نشینی ها در آذربایجان

حضور و رنگ بوی شعر خوانی در چله نشینی آذربایجانی ها یکی از شیرینی های مجالس است که صفا و مهر خاصی را در میان کوچک و بزرگ قسمت می کند.

بزرگ ترها و ریش سفیدان اشعار منظومه «حیدربابایه سلام» استاد شهریار را خوانده و یاد ایام جوانی و شور و عشق روزهای گذشته را می کنند؛ جوانان هم در شیدایی پدران و گذشتگان سهیم می شوند.

قــــاری‌ننه گئجـه نــاغیل دینـــده  (پیره زن وقتی که شب می گوید داستان)

کولک قالخوب قاپ باجانی دوینده   (کولاک وقتی بر در و دیوار می کوبد)

من قــاییدوب بیرده اوشــاق اولیدیم  (کاش می شد برمی گشتم کودکی)

بیر گول آچوب اوندان سورا سولیدیم  (غنچه می دادم و بعد آن می پژمردم)

در میان عامه مردم نیز «بایاتی»ها (دو بیتی ترکی آذربایجانی) و اشعار منظوم متنوعی رواج دارد که از جمله آنها می‌توان به این «بایاتی» اشاره کرد:

چیله چیخار بایراما بیر آی قالار (چله می ره یک ماه به عید می مونه)

پینتی آرواد قوورمانی قـــورتارار   (زن بدلسلیقه «قورما» را تمام می کنه)

گئدر باخار گودول ده یارماسینا   (می ره نگاه می کنه به باقیمانده بلغور)

باخ فلکین گردش و غوغاسینا   (تو نظاره کن بازی سرنوشت را )

گرچه از آن شب نشینی و چیلله های قدیم این روزها دیگر چیزی نمانده، اما همچنان برخی از مراسم و سنت های شب یلدا در این مرز و بوم همچنان پا برجاست و در این شب تمام خانواده ها در کنار بزرگ ترها جمع شده و شب بلند سال را به خوشی و شادی می گذرانند.

ما نیز در شرکت داده تجارت به احترام این آیین کهن، گردهم آمدیم تا این رسم دیرین را پاس بداریم و واپسین روزهای پاییز هزار رنگِ هزار نقش را در کنار دوستان یک رنگ مان جشن بگیریم و بر این نکته تأکید کنیم که؛ سختی ها و مشکلات هر چقدر بزرگ باشند، با در کنار هم بودن و تلاش برای هدفی والا است که می تواند نور امید را در زندگی ما بتاباند و ما را به سوی موفقیت های بزرگ رهنمون سازد.

دیدگاه بگذارید

avatar