بررسی طراحی واکنش گرا (ریسپانسیو)

تنوع دستگاه هایی که کاربران توسط آنها به اینترنت متصل می شوند چالش هایی را برای طراحان وب به وجود آورده است.

با توجه به آمار معتبر، ۶۰ درصد استفاده کنندگان اینترنت موبایل ها و تبلت ها هستند و همچنین این آمار روز به روز در حال افزایش است،بنابراین میتوان به اهمیت نمایش صحیح صفحات وب روی تمامی دستگاه ها پی برد.

تا چندی پیش برای نمایش مناسب صفحات وب در موبایل، طراحی مجزایی تحت عنوان Mobile Version انجام می شد که به طبع مشکلات زیادی از قبیل هزینه زیاد در پی داشت.

اما در طی چند سال اخیر، با پیدایش طراحی واکنش گرا، نیاز به طراحی سایت های مجزا برای دستگاه های مختلف از بین رفت. سایت های طراحی شده با این روش بر روی تمامی صفحه های نمایش، با هر ابعاد و اندازه ای، با ظاهری مناسب و کاربرپسند نمایش داده می شوند. برای مثال بر روی تمامی نمایشگر های مختلف از جمله تلفن همراه، تبلت، لپتاپ، مانیتور های کوچک و بزرگ، تلوزیون های هوشمند و . . . به درستی و با نظمی خاص نمایش داده خواهند شد.

از مزایای دیگر استفاده از این روش میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- صرفه جویی در هزینه: با توجه به اینکه در این نوع طراحی تنها یک سایت طراحی می شود که در همه ی دستگاه ها با ظاهر مناسب قابل مشاهده است، دیگر به طراحی سایت های مجزا برای دستگاه های مختلف نیازی نیست.

۲- افزایش ترافیک وبسایت: با در نظر گرفتن اینکه کاربران با هر دستگاهی میتوانند از سایت استفاده کنند، بازدیدکنندگان سایت بالا می رود.

۳- کاربر پسندتر بودن: کاربران با هر وسیله ای که به سایت وارد شوند به آسانی میتوانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند و از سایت استفاده کنند.

۴- بهبود سئو و بهینه سازی سایت: به دلیل کاربرپسند بودن سایت های واکنش گرا، کاربران تمایل بیشتری برای استفاده از سایت خواهند داشت و مدت زمانی که از سایت بازدید می کنند بیشتر خواهد شد. با توجه به اینکه مدت زمان ماندگاری در سایت از جانب بازدیدکنندگانی که از نتایج جستجو وارد سایت می شوند یکی از پارامتر های مثبت سئو محسوب می شود بطور غیر مستقیم طراحی واکنش گرا کمک حال ما در این امر خواهد بود.

۵- یکپارچگی: با توجه به این که در این نوع طراحی فقط یک نسخه از سایت وجود خواهد داشت بنابراین چند پارگی بین نسخه های مختلف از بین خواهد رفت.

شرکت داده تجارت با دارا بودن دانش و تجربه کافی در زمینه ی طراحی سایت های واکنش گرا و همچنین انجام این کار با بروز ترین تکنولوژی های موجود، سعی در طراحی سایت های واکنش گرا دارد که بتواند همه ی مزایای ذکر شده برای آن را شامل شود.

دیدگاه بگذارید

avatar