بازاریابی جاذبه ای (درون گرا)

زمانی که برایان هالیگان در سال ۲۰۰۵ برای نخستین بار در مورد بازاریابی درونگرا مطلب نوشت و آن را مناسب کسب و کارهای کوچک با درآمدهای بزرگ و محصولات دانش بنیان معرفی کرد، احتمالاً نمی‌دانست که سالها بعد، بازاریابی درونگرا، یک مکتب جدی می‌شود که در همه‌ی حوزه‌ها ادعاها و ابزارهای مختلفی را مطرح می‌کند و تماما راهکارهای دیگر را، در زیر چتر بازاریابی برونگرا قرار می‌دهد.

شاید هم فکر نمی‌کرد کسانی مثل ست گادین، بیایند و مفهومی مثل Permission Marketing یا بازاریابی و تبلیغ با کسب اجازه از مخاطب را مطرح کنند و به انواع صنایع و خدمات و محصولات،‌ تسری دهند. ست گادین جمله‌ی جالبی دارد: توجه مردم را یا باید جلب کرد و یا باید خرید. اولی بیشتر به فکر نیاز دارد و دومی بیشتر به پول. طبیعی است که دومی معمولاً گزینه اول است!

تعریف بازاریابی درون گرا 

“بازاریابی جاذبه ای (درون گرا) یک فرایند بازاریابی است که از طریق تولید محتوای منحصر به فرد و کاربرپسند انجام می شود . این محتوای تولید شده قبل از تصمیم گیری برای خرید به دست مخاطب خواهد رسید . این روش بسیار مقرون به صرفه است و بهترین روش برای تبدیل بازدیدکنندگان وب سایت شما به خریداران است .”

در تعریف بازاریابی واژه پیام حکایت از پیام تبلیغاتی دارد اما در بازاریابی درون گرا مراد از واژه محتوا ، محتوایی است که به سوالات ذهنی ، دغدغه ها و مشکلات کاربران و مخاطبان پاسخ می دهد .

در واقع رویکرد در بازاریابی سنتی یا برون گرا ، تمرکز بر روی پیام تبلیغاتی و ویژگی های محصول است اما رویکرد در بازاریابی درون گرا یا جاذبه ای تمرکز بر روی مزایای محصول و مشکلات و دغدغه هایی است که محصولات و خدمات ما می توانند از مخاطبان مرتفع نمایند . این پاسخ به نیازها و دغدغه ها در قالب محتوای تولید شده به دست مخاطبان رسانده می شود . اساسا کاربران و مخاطبان ، امروزه به دنبال ویژگی های محصولات ما نمی گردند بلکه به دنبال رفع مشکلات ، مسائل و دغدغه های ذهنی خود در فضای وب هستند.

در نتیجه فلسفه‌ی اصلی بازاریابی درونگرا این است که مردم دوست دارند در تصمیم گیری دخیل باشند. مردم حق بیشتری در انتخاب می‌خواهند. پس نمی‌توانیم از آنها بخواهیم که بر اساس خواسته و سلیقه ما تغییر رفتار دهند. ما می‌توانیم آنها را خوشحال،‌ راضی و سرگرم کنیم. ما می‌توانیم آنها را آموزش دهیم. ما می‌توانیم آنها را مطلع کنیم و تلاش کنیم که ما و محصولات ما، انتخاب نهایی تصمیم گیری آنها باشد.

مزایای بازاریابی درون گرا

  • بر پایه تکنیک بازاریابی با کسب اجازه فعالیت میکند

یکی از مهمترین مزایای بازاریابی درون گرا نسبت به بازاریابی سنتی (Permission Marketing) این است که به معنای بازاریابی و تبلیغات با کسب اجازه از مخاطب تعبیر می شود . ما اغلب در معرض بمباران تبلیغات خسته کننده و آزار دهنده هستیم . انواع مدل های بازاریابی که باعث آزار و اذیت شما می شود همه از جنس بازاریابی سنتی یا برون گرا هستند ، مثل تبلیغات پیامکی ناخواسته ، ارسال ایمیل های اسپم ، تبلیغات پاپ اپ روی وب سایت ها ، تیزرهای تلویزیونی بین فیلم و سریال و … .

اما در بازاریابی درونگرا وقتی کاربران در خبرنامه وب سایت شما عضو می شوند و یا در شبکه های اجتماعی برندتان را دنبال می کنند بدین معناست که به محتوا و همچنین شنیدن صدای برندتان علاقمند و مشتاق هستند . این عضویت یا دنبال کردن کاملا اختیاری هست و در هر زمان به راحتی می توانند به اختیار خود لغو اشتراک کرده و هیچگونه مزاحمتی برای آنها ایجاد نخواهد شد.

  • بر روی مخاطب هدف شما تمرکز می کند

یکی از مهمترین استراتژی ها در بازاریابی این است که به جای تبلیغات برای عموم مردم ، فرایند بازاریابی دقیقا برای مخاطبان هدف (Target Marketing) انجام شود . با تمرکز بر روی مخاطبان هدف و شناسایی نیازها و خواسته های آنها ، می توان نرخ تبدیل فروش محصولات و خدمات شرکت را تا حد چشمگیری افزایش داد .  برای این کار شما محتوایی تولید می کنید و به سوالات و دغدغه های ذهنی کاربرانتان قبل از خرید پاسخ می دهید .

  • محتوای کاربرپسند می تواند به صورت ویروسی منتشر شود

یکی از مزایای دیگر فرایند بازاریابی درون گرا ، انتشار محتوای تولید شده در شبکه های اجتماعی است که مخاطبان هدفتان ، در آنجا شما را دنبال می کنند . وقتی شما محتوای خوب و مفیدی تولید کرده باشید این شانس رو خواهید داشت که علاقمندانتان ، محتوای شما را با دوستانشان به اشتراک بگذارند و بدین شکل محتوای شما به صورت ویروسی منتشر خواهد شد . قطعا پاسخ به سوالات و دغدغه های ذهنی کاربران می تواند باعث به اشتراک گذاری پست شما شود .

  • ارزان و مقرون به صرفه بودن

اغلب بودجه های تبلیغاتی که در بازاریابی سنتی هزینه می شود بسیار زیاد است . تلویزیون ، رادیو ، مجلات چاپی و بیلبورد و … خیلی مناسب برای کسب و کارهای کوچک با بودجه محدود نیست اما بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای ارزان و مقرون به صرفه است و با حداقل هزینه قابل انجام است .

منابع :

  •  وب سایت امیر حسین کلهر
  • وب سایت متمم

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
از استارت آپ تا موفقیت Recent comment authors
newest oldest most voted
از استارت آپ تا موفقیت
Guest

درود بر شما
ممنونم بابت مقاله ارزشمند شما.
کتاب آموزش گام به گام بازاریابی ربایشی بنده از لینک زیر به رایگان قابل دانلود است:
https://artacloud.com/step-by-step-inbound-marketing
با تشکر