اینترنت؛ فرصتی برای رقابت که نباید از دست داد

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

اینترنت فرصتی برای رقابت و بستری بزرگ را برای فعالیت با هزینه ای کم و ضریب سرعت و ایمنی بالا ایجاد کرده است تا همه بنگاه های اقتصادی با استفاده از این بستر، نسبت به عرضه محصولات و خدمات خود اقدام کنند. بستری که تمام محدودیت های زمانی، مکانی و حتی جغرافیایی را از پیش پای بنگاه های اقتصادی برداشته و باعث ایجاد تغییرات بزرگی در شیوه داد و ستد خرد و کلان شده است.
امروزه حتی ضریب نفوذ اینترنت و میزان برخورداری مردم از آن یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشورها محسوب می شود. تجارت و اقتصاد یکی از مهم ترین بخش هایی است که تأثیرپذیری بالایی از اینترنت داشته و همچنان حجم بزرگی از معاملات در این بستر صورت می گیرد به طوری که ۱۰ شرکت برتر جهان در این بستر فعالیت می کنند. شرکت هایی مانند آمازون، ایی بی، علی بابا و …
رقابت پذیری و امکان دستیابی به بازارهای جدید با میلیون ها کاربر از جمله مهم ترین مزیت های حضور در اینترنت است که در صورت استفاده صحیح و اصولی از ابزارهای آن، سود زیادی می تواند نصیب بنگاه های اقتصادی بکند.
اگرچه اینترنت فرصت بزرگی برای کسب و کارها فراهم آورده، اما حضور غیر موثر و ناکارآمد با عدم حضور هیچ فرقی با یکدیگر ندارد و هر دو به یک مسیر ختم می شود؛ واگذاری بازار به رقبا!
افراد زیادی هستند که در اینترنت حضور ندارند و از مزایای آه بهره مند نیستند. این افراد دو گروه هستند؛ عده ای که اصلا به مزایای بی شمار حضور در اینترنت آگاهی ندارند و به کسب و کار سنتی خود مشغول هستند و هنوز نیاز به تغییر را حس نکرده اند.
گروه دوم کسانی هستند که تغییرات ناشی از اینترنت را حس کرده و لزوم استفاده از ظرفیت های آن را در کسب و کار خود در کرده اند و قصد دارند از طریق الکترونیکی کردن کسب و کار خود، سهمی از بازار داشته باشند اما نمی دانند چگونه و از کجا باید شروع کنند.

 

از کجا و چگونه آغاز کنید؟

با وجود اینکه برخی با استفاده از شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام اقدام به فعالیت تجاری می کنند، اما برای شرکت ها و بنگاه های اقتصادی رسمی، این شیوه نمی تواند گزینه خوبی باشد، پس چه باید کرد؟
در اختیار داشتن یک وب سایت و در کنار آن فعالیت در شبکه های اجتماعی، می تواند باعث موفقیت شما در کسب و کار اینترنتی باشد. بنابراین دست بکار شوید و اول یک وب سایت برای خود راه اندازی کنید.
هنگام طراحی سایت باید دقت کنید که وب سایت شما حتما باید از نظر گرافیک، نرم افزار (نوع سیستم مدیریت محتوا) و محتوا در سطحی خوب و ایده آل باشد. سعی کنید شرکت هایی را برای طراحی سایت یا طراحی فروشگاه اینترنتی انتخاب کنید که در هر سه مورد ذکر شده بتوانند نیازهای شما را برطرف کرده و یا اینکه راهنمایی و مشاوره های خوبی ارائه کنند.
گرافیک و زیبایی سایت اگر چه مهم است، اما نباید بخش اعظم وقت و انرژی شما را بگیرد، فقط سعی کنید وب سایت طراحی شده کاربر پسند باشد. از نظر نرم افزار هم باید سیستمی را انتخاب کنید که یادگیری و کار با آن آسان بوده و پیچیدگی خاصی نداشته باشد. سیستم مدیریت محتوای وردپرس یکی از بهترین سیستم هاست که کارایی بالایی دارد. این دو بخش مواردی هستند که بیشتر، شرکت طراح سایت شرکتی یا فروشگاهی درگیر آن است و البته نظرات شما نیز در روند طراحی اعمال خواهد شد.
در زمینه تجارت الکترونیکی و دیجیتال مارکتینگ هم باید اطلاعاتی داشته باشید. اگر خودتان اطلاعات کافی در اختیار ندارید، از شرکت طراحی سایت آموزش های لازم را دریافت کنید.
بخش سوم در طراحی سایت یعنی تولید محتوا را خودتان باید بر عهده بگیرید. این قسمت مهم ترین بخش کار است و از اهمیت بالایی برخوردار است. چون بدون تولید محتوای خوب و باکیفیت درباره شرکت، برند، محصولات یا خدمات، کاربران نمی توانند در موتورهای جستجو شما و محصولات تان را پیدا کنند.
اگر فکر می کنید که توان و تخصص تولید محتوا را در اختیار ندارید، دقت کنید که شرکت طراحی سایت باید آموزش ها و نکات کلیدی مهم در زمینه تولید محتوا را به شما ارائه نماید تا صفحات وب سایت شما در نتایج بالای موتورهای جستجو نمایش داده شود.

به دنبال چه معیارهایی باشید؟

چنانچه قصد سفارش طراحی سایت برای مجموعه خود را دارید از خدمات شرکت هایی استفاده کنید که علاوه بر طراحی سایت ارزان و مناسب، در زمینه تجارت الکترونیکی، دیجیتال مارکتینگ، تولید و بهینه سازی محتوا، و پشتیبانی بتواند خدمات مناسبی را ارائه نماید.
تشخیص این که چه نوع بستر اینترنتی برای کسب و کار شما مورد نیاز است، مسأله مهمی است. اگر در دنیای فیزیکی فروشگاه دارید و محصولاتی را به فروش می رسانید، طراحی فروشگاه اینترنتی می تواند جوابگوی نیازهای شما باشد.
اگر یک شرکت تولیدی با انواع محصولات و مشتریان هستید، در این صورت طراحی سایت شرکتی معارفه ای یا طراحی سایت شرکتی – فروشگاهی (ترکیبی) می تواند نیازتان در تجارت الکترونیکی را برآورده کند.
البته بسترهای اینترنتی دیگری هستند که بسته به نوع نیاز کسب و کار می تواند مورد استفاده قرار گیرد. مانند وب سایت شخصی، وب سایت خبری، وب سایت آموزشی، وب سایت آگهی و بسترهای مختلف دیگری که بعد از تحلیل نیاز شما توسط شرکت طراح وب، پیشنهاد و سپس طراحی می شود.

مجتبی حافظ زاده

دیدگاه بگذارید

avatar