اهمیت تولید محتوا در طراحی سایت

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

اهمیت تولید محتوا امروزه بر کسی پوشیده نیست و اغلب افراد هم به حقیقت این امر که برای موفقیت در تجارت الکترونیکی نیازمند تولید محتوای مناسب هستند، پی برده اند. اما مسأله اصلی این است که بیشتر آنها نمی دانند چه نوع محتوایی را چگونه و برای چه کسانی باید تولید کنند؟ اغلب فکر می کنند که نوشتن چند متن ساده و بارگذاری چند عکس از محصول یا خدمت، می تواند باعث موفقیت آنان در تجارت الکترونیکی باشد!
تولید محتوا مهم ترین گام برای شروع کسب و کار آنلاین است. زیرا موتورهای جستجو وب سایت ها را با میزان و کیفیت محتوای تولید شده می شناسند و ارزیابی می کنند. در حقیقت با تولید محتوای مناسب، می توان ترافیک و بازدید مفید سایت را به راحتی بالا برد. اما همان طور که گفتیم چالش اصلی که مدیران یک سایت در مورد تولید محتوا با آن گریبانگیر هستند، شکل و نوع تولید محتوای مناسب برای حوزه وب است.

کدام بخش ها برای تولید محتوا اهمیت دارند؟

در طراحی سایت برای کسب و کارها، منوها و صفحه‌های زیادی هستند که نیاز به تولید محتوا دارند. مهم ترین صفحاتی که برای تولید محتوا ارجحیت دارند، صفحات زیر هستند:
– تولید محتوا برای صفحه درباره ما
– تولید محتوا برای فعالیت های داخل سازمان
– تولید محتوا برای صفحه تماس با ما
– تولید محتوا برای صفحه سوالات متداول
– تولید محتوا برای صفحه اول سایت
– تولید محتوا برای محصولات
– تولید محتوا برای خدمات

انواع محتوا

به طور کلی هر پیامی که قابل نشر و قابل درک باشد، و اهداف معینی را دنبال کند، محتوا است. اما محتوا می تواند به شکل های مختلفی تولید و منتشر شود. انواع محتوا شامل موارد زیر است:
– محتوای متنی
– محتوای تصویری
– محتوای ویدیویی
– محتوای صوتی

اهمیت تولید محتوا
محتوا و به خصوص محتوای متنی به عنوان بدنه طراحی سایت و عامل اصلی تشکیل دهنده ساختار داخلی سایت به حساب آمده و مهم ترین عامل جذب بازدید کنندگان و تبدیل آنها به خریدار می باشد، علاوه بر این یکی از عوامل مهم در رتبه بندی سایت در نتایج جستجو نیز تلقی می شود.

ویژگی های محتوا در طراحی سایت

۱- تولید مطالب جدید

استفاده از مطالب جدید و جذاب و عدم استفاده از مطالب تکراری علاوه بر این که برای بازدیدکنندگان و مشتریان سایت اهمیت زیادی دارد، برای موتورهای جستجو نیز اهمیت ویژه ای دارد و یکی از معیارهای رتبه بندی سایت در نتایج جستجو می باشد.

۲- تولید محتوا بر اساس اصول سئو

یکی از نکات مهم، نگارش محتوا بر اساس اصول سئو، و استانداردسازی آنها می باشد. اگر محتوای سایت بر اساس اصول و استاندارهای سئو نوشته شوند، موتورهای جستجو اهمیت زیادی به آنها داده و در مقایسه با مطالب مشابه در همان موضوع رتبه بهتری به سایت خواهند داد.

۳- استفاده از تصاویر مناسب

استفاده از تصاویر مناسب، جذابیت اصلی سایت را ایجاد می کند، و بازدید کننده را به سپری کردن وقت زیادتری در سایت ترغیب می کند. ولی استفاده از تصاویر زیاد و بکارگیری آنها قبل از استانداردسازی بر اساس صفحات وب، باعث سنگین تر شدن سایت و پایین آمدن سرعت لود آن خواهد شد.

اهمیت تولید محتوا

تولید محتوا و تأثیر آن بر سئو

بدون تردید، محتوا و سئو دو عامل جدایی ناپذیر هستند. محتوا را می توان مهم ترین عامل موثر بر سئوی سایت دانست و اگر شما تمام توان و انرژی خود را برای آن صرف کنید مسیر اشتباهی را نرفته اید! به ویژه این که در صفحات مختلف وب سایت خود از محتوای تولیدی استفاده کنیم.
در شرایطی که محتوا و سئوی سایت شما در بهترین حالت باشند می توانند شما را به صدر نتایج جستجوی گوگل برسانند. اما برعکس آن هم ممکن است و در صورتی که کیفیت و قوانین مربوط به آنها رعایت نشوند می توانند منجر به پنالتی و مجازات شوند.

چرا تولید محتوا برای سئو مهم است؟

گوگل به عنوان بزرگ ترین و قدرتمندترین موتور جستجوی جهان، بیشترین توجه را برای کسب رتبه های بهتر در خودش جلب می کند. الگوریتم های این موتور جستجوگر طوری طراحی شده اند که ارتباط محتوای سایت با جستجوها را درک کرده و همچنین میزان رضایت کاربران را هم در رتبه بندی ها تاثیر می دهد.
اما چطور باید بدانیم که بهترین محتوای ممکن را تولید کرده ایم؟ برای این کار کافیست که نکات زیر را در نظر بگیرید و رعایت کنید:
– محتوای تولیدی، مفید و دارای اطلاعات کافی باشد
– ارزشمندتر و مفیدتر از محتوای سایت های دیگر باشد
– به طور کلی سایت شما و آن محتوای مدنظر قابل اعتماد و معتبر باشد
– کیفیت بالای محتوا از نظر نوشتار و لحن و ظاهر و … بسیار مهم است
– استفاده از تصاویر و تصویر سازی های گرافیکی مانند اینفو گرافیک، موشن گرافیک و …
رعایت این نکات، پتانسیل و ارزش محتوای شما را برای سئو بالاتر می برد. اما تولید محتوای با کیفیت همه ماجرا نیست و برای کامل شدن کارمان – در فرایند سئو – باید اقدامات دیگری را هم انجام داد.

بهینه سازی محتوا

بهینه سازی محتوا یک مسئله بسیار مهم در سئوی سایت می باشد. علاوه بر آن که محتوای سایت ما در سئو تاثیر می گذارد، خود محتوا نیز به سئو و بهینه سازی نیاز دارد! بهینه سازی محتوا در واقع به بالا بردن تاثیر محتوا در سئو گفته می شود که می تواند در بهبود رتبه بندی سایت در گوگل بسیار تاثیرگذار باشد.
در هنگام ایجاد یک محتوا باید به دو مسئله توجه کنید. اول آنکه مخاطب شما چه چیزی می خواهد بداند، دوم آنکه شرکت شما چه چیزی را می خواهد بیان کند؟ این دو مورد، نکاتی هستند که سرنوشت شما و محتوای شما را می سازند و هر دوی آنها می بایست در نظر گرفته شده باشند. البته در این میان رضایت کاربران و رسیدن آنها به نتیجه دلخواه شان مهم تر و در اولویت است و همیشه باید این مورد را رعایت کرد.

راه های بهینه سازی محتوا

۱- تحقیق برای کلمات کلیدی و انتخاب موضوع

از آن جایی که ما می خواهیم رضایت کاربران را جلب کنیم، باید کلمات کلیدی مناسبی برای مطالب و محتوای سایت انتخاب کنیم تا کاربران به مطالب درست و مرتبط دسترسی پیدا کنند. در اینجا چند نکته را ذکر کرده ایم:
– تمرکز بر کلمات کلیدی بلند
– عدم استفاده از کلمات کلیدی و موضوعات پر جستجو با رقابت بالا
– از ابزارهای یافتن و بهبود کلیدواژه ها استفاده کنید
– کلمات کلیدی و موضوع را با هم تطابق دهید

۲- رعایت قالب بندی برای خوانایی متن

شما باید علاوه بر آنکه بر کیفیت اطلاعاتی محتوا توجه می کنید، به کیفیت خوانایی آن هم توجه کنید! طول مناسب و تعداد جملات کافی برای پاراگراف ها از عواملی هستند که خوانایی یک متن را بالا می برند. استفاده از نمودارها و تصاویر در میان متن در زمان و فواصل مناسب هم می تواند به درک بهتر و خوانایی بیشتر مطلب کمک کنند.

۳- تمرکز بر روی کلمات کلیدی

موضوع اصلی را در کل مطلب داشته باشید و هرگز از آن دور نشوید. در مطلب و محتوایی که شما آن را تولید می کنید نباید از موضوع اصلی دور شوید تا کاربران از همراهی کردن شما مایوس نشوند. همچنین کلمات کلیدی باید در طول متن و مطلب هدف قرار داده شوند و همواره به آنها اشاره شود. اولویت این موارد را فراموش نکنید و بدانید که جایگاه هرکدام در کجاست.

۴- قراردادن لینک در متن

علاوه بر آنکه لینک کردن به سایر صفحات سایت خودتان می تواند سئوی داخلی و استراتژی لینک سازی شما را تقویت کند، این امر یک سود دیگر هم دارد. در واقع برای آنکه کیفیت مطالب را بالا ببرید بهتر است به سایر سایت ها به ویژه سایت های بزرگ و معتبر لینک دهید تا باعث اعتبار بخشیدن به مطالب و محتوای سایت خودتان شوید. این کار به اعتبار و مقبولیت محتوا و سایتتان کمک خواهد کرد.

و اما مسأله مهم؛ بالاخره قصد دارید چه چیزی به مخاطبان خود بگویید؟

مخاطبان پیام تان را بهتر درک می‌کنند. این که منظور و هدف محتوای شما آگاهی بخشی، سرگرمی یا ترغیب افراد به کاری باشد، چندان مهم نیست. هر محتوا در سایت با هدفی خاص بارگذاری می شود، پس باید این هدف یا منظوری که محتوا را به خاطر آن نوشته‌اید حتما به درستی به مخاطب منتقل کنید. پیامی که در نوشته های خود بیان می کنید، می تواند بسیار ساده باشد. مثلا توضیحاتی مختصر در مورد محصول، خدمات یا فرآیندهای حمل ‌و نقل و …
اگر چه تولید محتوای باکیفیت به صورت آنی رتبه سایت شما را ارتقا نمی دهد، اما مطمئن باشید در طولانی مدت، وضعیت سایت‌ را بهبود می بخشد و رتبه سایت‌ شما را در نتایج جستجو ارتقا می دهد.
نگارش و تولید محتوای باکیفیت باید بخشی کلیدی از استراتژی طراحی سایت باشد و ساختار مقالات باید شیوا و روان بوده و اطلاعات آموزنده و الهام بخش به بازدیدکننده انتقال دهد. و در آخر این که هر هدفی که در ذهن‌ تان هست که باعث شده به فکر طراحی سایت بیفتید محتوای ضعیف آن را به کلی نابود می کند.

دیدگاه بگذارید

avatar