اهمیت تجارت الکترونیک

شروع یک کسب و کار جدید سخت است اما وقتی درها را باز کردید، کارتان شروع شده است. در بسیاری از موارد، باید خیلی بیشتر از زمانی که برای بقیه کار می‌کردید زمان بگذارید.

امروز برای موفق شدن در یک کار و تجارت، باید انعطاف‌پذیر باشید، برنامه‌ریزی خوب داشته باشید و مهارت‌های سازمانی را بدانید. خیلی افراد با این فکر کاری را شروع می‌کنند که با روشن کردن کامپیوترها یا باز کردن در شرکتشان، پول پارو خواهند کرد. اما واقعیت این است که پول درآوردن خیلی سخت‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. به همین دلیل باید برای برنامه‌ریزی وقت بگذارید تا موفق شوید.

یکی از مسائل اساسی که در برخی از سازمان‌های ایرانی مورد غفلت واقع شده است، تجارت، بازاریابی و تبلیغات به صورت الکترونیکی است. اکثر شرکت‌های موفق از استراتژی‌های بازاریابی و تجارت الکترونیکی استفاده می‌کنند، چرا که امروزه هم مشتری و هم سازمان به دنبال کم کردن هزینه های خرید و فروش هستند. بنابراین بهترین راه برای انجام آن استفاده از مزیت‌های اینترنت و تجارت الکترونیکی است.

نداشتن برنامه های بازاریابی، تبلیغات و فروشگاه اینترنتی و حتی در سطح پایین تر نداشتن سایت اطلاع رسانی، به معنی از دست دادن یک مزیت بزرگ رقابتی به شمار می‌رود. نسل جدید مشتریان اکثرا محصولات و خدمات مورد نیاز خود را از طریق اینترنت جستجو می‌کنند. حتی اگر خرید اینترنتی هم نداشته باشند؛ حداقل، تحقیقات بازار خود را در رابطه با نوع محصول یا خدمت مورد نیاز، قیمت‌های شرکت‌های مختلف، خدمات پس از فروش و … را از طریق وب سایت‌ها پیگیری می‌نمایند.

اگر مشتری تا به حال در فضای مجازی حتی کلمه‌ای از شرکت ما ندیده و نشنیده باشد، چه طور می‌توان انتظار داشت که برای خرید (یا هر نوع فرایند مرتبط دیگری) به شرکت ما رجوع کند!؟ وجود وب سایت اطلاع رسانی و تجارت الکترونیک اعتبار شرکت را افزایش می دهد و باعث می شود، خدمات و محصولات شرکت در هر زمان و از هر مکان قابل دسترسی باشد. وب سایت یک ابزار قوی فروش است. همچنین باعث افزایش ارزش تبلیغات شده و کمک می کند تا با مشتریان بالقوه در ارتباط باشیم.

بازاریابی اینترنتی برای جهت دهی فعالیت های بازاریابی شرکت لازم است، به طوری که استراتژی بازاریابی اینترنتی همراه با دیگر فعالیت های بازاریابی شرکت ادغام شده و از اهداف کسب و کار کلی آن حمایت می کند. بازاریابی اینترنتی دستیابی به اهداف بازاریابی از طریق بکارگیری تکنولوژی های دیجیتالی، شامل رسانه های اینترنتی مانند وب سایت ها و ایمیل و … است.

دیدگاه بگذارید

avatar