آنچه در مورد ایجاد یک استراتژی تبلیغات کلیکی (PPC) پایدار باید بدانید – قسمت اول

کاربران اینترنت ماهانه بیش از ۱۶۰ میلیارد جستجو (ارگانیک و یا با پرداخت هزینه) در گوگل انجام می‌دهند. شبکه نمایش تبلیغات گوگل (GDN) امکان نمایش تبلیغات در بیش از ۲ میلیون وب سایت و اپلیکیشن را به کاربرانش می‌دهد. فرصت بسیار بزرگی در شبکه تبلیغات گوگل (Google Ads) برای تبلیغ‌کنندگان هوشمندی که می‌دانند چگونه از ابزارهای تبلیغات کلیکی به درستی استفاده کنند، وجود دارد.
استاد تبلیغات کلیکی (PPC) آکادمی سمراش، جوئل بوندوروفسکی، راهنمایی‌هایی را در مورد چگونگی ایجاد یک کمپین پایدار تبلیغات کلیکی (PPC) در یک وبینار مطرح کرد که در زیر خلاصه‌ای از ارائه وبینار را می‌خوانیم:
تبلیغات کلیکی برای بسیاری از برندها مفید است چرا که تبلیغ‌کنندگان را کنترل کرده، عملکرد آگهی قابل سنجش بوده و گزینه‌های مختلفی برای چندین پلتفرم مختلف وجود دارد. اما قبل از شروع هر اقدامی برای تبلیغات کلیکی، اولین چیزی که باید انجام دهید تعیین هدفی مشخص است. این کار پایه استراتژی تبلیغات کلیکی‌ شما را شکل می‌دهد.
ایجاد یک استراتژی موفق تبلیغات کلیکی با برنامه‌ریزی کامل، راه‌اندازی، اندازه‌گیری و ارزیابی کمپین‌هایتان میسر می‌شود. در اینجا برخی موارد که باید در استراتژی تبلیغات کلیکی خود داشته باشید ذکر شده است:

۱- استراتژی تبلیغات کلیکی: آنچه باید مد نظر داشته باشید

– درک مخاطبین هدف و اهداف آنها

شما باید درکی از این که چه طیفی مخاطبان شما هستند و تعداد آنها چقدر است به دست آورید. درک این که مشتریان در چه بخشی از قیف تصمیم‌گیری قرار دارند نیز یک باید و الزام برای شما است. مشتریانتان در کدام یک از مراحل زیر هستند؟
– اطلاع
– علاقه
– تمایل
– عمل

– ابزار صحیح را به منظور دسترسی به آنها انتخاب کنید

امروزه پلتفرم‌های مختلف تبلیغات کلیکی وجود دارد که روش‌های متفاوتی برای دستیابی به مشتریان آینده‌ی شما ارائه می‌دهند.

– پیام تبلیغاتی صحیحی را برای دسترسی به مشتریان انتخاب نمایید

می‌توانید از گونه‌های متفاوت تبلیغات استفاده کنید، اما در همه آنها باید یک پیام خاص وجود داشته باشد که برای مخاطبان‌تان مدام تکرار شود. برای یافتن این پیام، باید تغییرات یا آزمایش‌های بسیاری را انجام دهید.
یکی از مواردی که باید به خاطر سپرده شود این است که قبل از این که بتوانید کمپین‌هایتان را با موفقیت اجرا نمایید، باید پلتفرم تبلیغات کلیکی را با کمپین هایی که اجرا می‌کنید، ارتقا دهید. به عنوان مثال، گوگل با استفاده از بخش تبلیغات خود (Google Ads)، عبارات تبلیغاتی به فروش می رساند و فقط زمانی هزینه دریافت می‌کند که کاربران روی آن عبارت‌ها کلیک کرده باشند. در نتیجه، اگر آگهی‌های تبلیغاتی زیادی را از این طریق منتشر نکرده و از آنها کلیک دریافت نکنید، متاسفانه یک مشتری موفق نخواهید بود.
ساخت آگهی تبلیغاتی جذاب برای ثابت کردن اینکه مشتری خوبی برای پلتفرم تبلیغات کلیکی هستید، ضروری است. اگر این کار را انجام دهید، گوگل به شما پاداش داده و تبلیغات‌ شما را با هزینه‌ی کمتر و به دفعات بیشتری در معرض دید کاربران قرار می‌دهد.

– با یک قیف فروش با طراحی عالی، مشتریان را به سمت خرید محصولات‌ خود هدایت کنید

پس از ارسال پیام صحیح به مخاطبان‌، باید آنها را به مسیری هدایت کنید که قیف فروش نام دارد. سعی کنید در مورد گام‌هایی که کاربران برای رسیدن به مرحله خرید در قیف فروش می‌پیمایند، فکر کرده و برنامه‌ریزی نمایید.

– پیشرفت‌ کاربران را با تغییرات کوچک ولی مؤثر ارزیابی کنید

تغییرات کوچک، مراحلی است که کاربر طی کرده و نشان از علایمی مبنی بر تبدیل شدن وی به خریدار دارد. میزان فروش خالص شما در مقایسه با تعداد افرادی که وارد قیف فروش‌ شما می‌شوند کم است. باید این مراحل کوچک را شناسایی کرده و آنها را بهینه کنید تا کمپین‌هایتان سریع‌تر راه افتاده و به نتایج بهتری دست یابند.

ppc2

– کاربران بیشتری را با آزمون A/B به قیف فروشتان بیاورید

 

آزمون A/B به منظور تعیین این که چه قیفی می‌تواند نرخ تبدیل بهتری ارایه کند ضروری است. بنابراین برای رسیدن به حداکثر نتایج چه باید کرد؟ می‌توانید موارد زیر را برای یک صفحه فرود (Landing Page) انتخاب کنید:
– عنوان صفحه
– تصویر صفحه
– طرح صفحه
– ویدیو یا متن تاییدیه از مشتریان
– فهرستی از فروش‌های انجام شده
– فراخوانی برای اقدام (Call to action)

– تبلیغات جستجو

زمانی از ابزار تبلیغات جستجو استفاده خواهید کرد که افرادی که در حال تلاش برای رسیدن به آنها هستید، در بخش پایینی قیف تصمیم‌گیری قرار دارند. هنگامی‌که افراد «تمایل» داشته و آماده «اقدام» هستند (به عنوان مثال، برای خرید یک محصول یا خدمت) این بهترین کار ممکن است. کاربرانی که روی تبلیغات جستجو کلیک کرده و به صفحه فرود شما می‌روند، به احتمال زیاد آماده خرید هستند. در صفحه فرود باید موارد زیر به مشتری نشان داده شود:
– عنوان صفحه مطابق با جستجوی آنها باشد
– تصویری از آنچه دنبالش می‌گردند
– فهرستی از فروش‌های انجام شده به روش استقراضی
– دکمه واضح فراخوانی به عمل
– مواردی برای نشان دادن اعتبار فروشنده محصول یا خدمت

از کلمات کلیدی عملیاتی استفاده کنید تا افراد بتوانند شما را پیدا کنند. کلماتی که کاربر جستجو می‌کند نشان دهنده‌ قصد و نیت وی در آن لحظه است. هدف شما پیدا کردن کلمات کلیدی عملیاتی برای قسمت پایینی قیف است. به عنوان مثال، در اینجا فهرستی از مواردی که کاربران در مراحل مشخصی از قیف به دنبالش هستند آورده شده است:
– آگاهی: «من یک مشکل دارم»
– علاقه: «راه حلی برای مشکل من»
– تمایل: «محصولی که مشکل من را حل می کند»
– عمل: «شروع به اقدام»

– نوشتن آگهی تبلیغاتی

در هنگام نوشتن آگهی تبلیغاتی به چند نکته باید توجه کرد:
– عنوان صفحه‌تان باید منعکس‌کننده عبارت مورد جستجو باشد
– نمایش URL‌های مختلف را امتحان کنید
– در توضیح تان از محصولات یا خدمات‌ خود؛
– مکالمه‌ی درونی شخص جستجوکننده را کامل کنید
– عاملی برای افزایش اعتماد کاربر و اعتبارتان به صفحه اضافه کنید
– دکمه‌ی «فراخوانی برای اقدام» صریح و واضحی را طراحی کنید

در زمان ساخت آگهی، تمامی این موارد را آزمایش کرده و حتما در یک زمان فقط یک مورد را امتحان کنید.

مترجم: مهران اشرفی

دیدگاه بگذارید

avatar